Чи приємно жити з вогнем?
Як побудувати піч із живим вогнем у вашому домі, читайте наші поради
Білоус С. П. Чи приємно жити з вогнем? // Наш дiм. 2000. №3. C.28-29
Відкритий камін у жилій кімнаті або спальні випромінює корисне для здоров'я тепло та створює затишок. Однак, коефіцієнт корисної дії звичайних відкритих камінів незначний - у кращому випадку 30% залежно від паливу.
На сьогодні існує спеціальне обладнання до камінів та відповідні місткості, де підігрівається технічна вода для кухні та ванної кімнати. Здобуту енергію можна використовувати також для центрального опалення. Цим значно підвищується коефіцієнт корисної дії камінів.
Відкритий вогонь потребує дуже багато кисню. Якщо камін знаходиться в надто ущільненому будинку, виникає загроза кисневої недостатності, яку усувають тривалим провітрюванням помешкання.
Придатною для палива є ясенева, букова, дубова та березова деревина. Для відкритих камінів потрібна димова труба.
Справжня кахельна піч - це базова піч для деревини на фундаменті. Основою базової печі є камера згорання з прилеглими вмонтованими витяжними каналами - для підігріву - димових газів для каміну. Дрова добре згоряють при відчинених пічних дверцятах на решітці зольника. Цей процес триває приблизно годину, в залежності від розмірів печі та деревини, після чого дверцята печі зачиняють.
Тепло збирається в шамотній основі та через кахель повільно випромінюється у приміщення.
Набрано вручную
Кахельні пічки повинні будуватися зі стороні внутрішніх стін, але не навпроти великих вікон: завдяки цьому зовнішні стіни зможуть оптимально обігріватися.
Переваги кахельних печей наступні: у приміщенні, яке обігрівається кахельною піччю, дуже приємний клімат: повітря нагрівається тільки в незначній мірі, утворюється багато корисного для здоров'я випромінюваного тепла, а пилу практично немає. Такі печі надзвичайно ефективні, оскільки кахель має властивість накопичувати тепло, а потім поступово його віддавати навколишньому середовищу. При цьому теплове проміння нагріває стінки, стелю і підлогу, не перегріваючи повітря у приміщенні. Зберігається природня вологість повітря, тепло має приємну температуру, оскільки довгохвильове проміння, що виділяє кахель, проникає в тіло людини і має здатність викликати навіть при температурі 18 С відчуття приємної теплоти. Таке тепло рівномірно розподіляється в просторі. Воно є біологічно ідеальним для здоров'я людини. Завдяки повному згоранню деревини в зольнику і правильному використанню димових газів, у каналах витягу коефіцієнт корисної дії становить від 80 до 85%. Кахельна піч - дуже економне опалення, до того ж димові гази не містять шкідливих речовин.
Обслуговування відносно зручне. Так за не дуже великої камери згорання можуть використовуватися довгі та товсті дрова. Зола прибирається лише тричі на опалювальний сезон. У міжсезоння достатньо опалювати тільки один раз на день, а в зимовий період - від одного до двох разів. Процес підготовки дров та запалювання вогню позитивно впливають на настрій, створюється відчуття надійності та заспокоєння.
Кахельна піч - ідеальне променеве опалення помешкання
1 - камера згорання
2 - горизонтальний витяг
3 - щілини для газу
4 - вертикальний витяг
5 - штурцерний витяг
Тепло кахельной печі важко регулювати, тому воно потребує "планування опалення" заздалегіть.
Мати кахельну піч як єдине джерело опалення для тих, хто працює протягом цілого дня, досить проблематично: від розпалювання пічки до зачинення дверцят минає півтори години. Це може призвести до втрати часу узимку вранці, адже найбільше піч розігріється тільки тоді, коли тих, хто потребує тепла, вже не буде вдома. Ідеальним є безперервне опалення, коли хтось постійно присутній у помешканні, а інакше потрібно разраховувати на додаткове опалювання взимку.
Центральне опалювання кахельною піччю. Спеціальний теплообмінник у спалювальній камері кахельної печі дозволяє використовувати піч як центральне опалення. Велика кількість під'єднаних радіаторів та буферний накопичувач можуть обігрівати також і далекі приміщення. Отже для опалення звичайного будинку на одну родину достатньо кахельної печі з відповідно заданими розмірами, встановленої на першому поверсі в центрі внутрушньої стіни.
Цегляна піч - основна піч для деревини без облицювання кахелем. У більшості випадків замість кахелю використовують шамотну цеглу.
Завдяки своїм необмеженим можливостям відносно будівельної форми, шамотна цегла дуже часто застосовується у сучасній архітектурі, оскільки можлива її легка обробка та надання їй м'яких форм. Така піч дешевша, ніж обкладена кахелем.
Піч довгого горіння обладнана вібраційною і зольною решіткою та пристосована до згорання усіх інших видів твердого палива. Піч довгого горіння може використовуватись як повноцінна кахельна піч, якщо вона має шамотну основу відповідних розмірів. Завдяки чому тепло накопичується і тепловіддача відбувається повільно.
Недоліки - неповне згорання на решітці, а також використання палива, багатого на гази (вугілля, антрацит). Тому коефіцієнт корисної дії менший, а забруднення димовими газами значно більше, ніж у печей, де основне паливо - деревина. Золу треба прибирати з печі щоденно.
Кахельна калориферна піч - це односекційна піч, в яку входить нагріваючий пристрій та кахельний корпус. Зовнішньо колориферну піч можна розпізнати за вентиляційними щілинами, через які зігріте повітря потрапляє до приміщення. Отже йдеться не про променеве, а про колориферне опалення. Підігрів повітря відбувається завдяки його циркуляції /конвекція/. Температура на поверхні у прилеглих приміщеннях залишається низькою, температура повітря навпроти відносно висока. Крім цього, через високу температуру на поверхні нагрівального пристрою підгорають маленькі частинки пилу, що спричиняє неприємний запах.
Печі-каміни поділяються на дві будівельні конструкції. Конструкція 1 збудована таким чином, що дверцята камери згорання постійно знаходяться у зачиненому стані до тих пір, поки не підкладається паливо. Камінні печі конструкції 2 можуть експлуатуватися при відчинених дверцятах. Для цього потрібно мати, як і при відкритих камінах, димохід. Порівняно із залізними односекцій-ними пічками часів наших бабусь тепло-техничні параметри сучасних камінних печей значно кращі, адже сьогодні їх будуються із шамотної цегли, що зберігає тепло.
Порівняно з піччю для деревини, коефіцієнт корисної дії печей-камінів є низьким. Золу з печі потрібно прибирати кожень день. Передача тепла здійснюється не завдяки ви-проміненню, а шляхом конвекції.
Тому печі-каміни пропонуються на період міжсезоння для приміщень, які рідко використовуються, або як романтичне оформлення.
Поради:
-Не використовуйте у відкритих камінах хвойну деревину - вона може спричинити небезпечне іскрове запалення.
-При купівлі імпортних камінних печей зверніть увагу на відповідність технічних стандартів - завдяки цьому Ви уник-ните неприємностей із будівельними організаціями.
-Зачиняйте дверцята нагрівальної камери кахельного каміну своєчасно. Зачинення заздалегідь спричиняє неповне згорання та відкладення осаду в згоральній камері, а запізніле призводить до втрати енергії.