Технологии строительства и деревообработки.

Електричні кабельні системи опалення

Про системи опалення

Розинский Д. Електричні кабельні системи опалення // Ватерпас. 2001. №3. C.102-105

В усьому світі поширені, головним чином, дві системи опалення: електрична та водяна (традиційна для України). Зокрема в Європі, за неофіційними даними, найменший показник впровадження електричного опалення складає 30 відсотків. Лідером у застосуванні електричного опалення є Норвегія (показник застосування приблизно сягає 80%), яка, до речі, сама видобуває газ та нафту. Однак для опалення використовує куплену в Європі дорогу електроенергію. Пояснюється цей факт бажанням норвежців мати у своїй країні чисту екологію. Значне місце у Європі посідають у впровадженні згаданої системи Франція та Іспанія. Там показник її застосування досягає 30-40%. В Україні, яка має власну атомну енергетику, за цією технологією опалюються лічені об'єкти. За радянських часів у застосуванні електричного опалення не було потреби. В той час використовувалось досить дешеве для нас паливо (вугілля, нафта, газ), тому й водяна система у фінансовому плані була вигідніша. Про комфорт, естетичність, безаварійність, екологію тоді ніхто не думав. Найголовніше ? забезпечити населення дешевим та економічно вигідним теплом. Після відокремлення дешеве паливо в Україні зникло, почали суттєво підніматися ціни на енергоносії. Тому і постало питання пошуку альтернативних та економічно доступних джерел. Ось так і з'явилося перше вітчизняне підприємство, яке зацікавилось впровадженням в Україні електричної системи опалення. Пізніше датська, фінська та російська фірми створили у нас свою дилерську мережу.

Система електричного опалення не є новинкою чи чимось незвичайним для наших науковців. Ще в Союзі її використовували в районах Далекої Півночі. Правда, там застосовувались інші матеріали, інші системи управління. Мала вона й певні обмеження у можливостях. Однак за радянських часів існувала залізна брама щодо зарубіжної інформації. Тому розробляти технологію цієї системи нашим проектантам довелося з нуля, враховуючи всі кліматичні особливості нашого регіону. Коли інформаційна заборона зникла і проектанти почали контактувати із зарубіжними колегами, виявилося, що в Європі ця система існує вже багато років. Зокрема, в Норвегії нею користуються з 1925 р.

Широкому розповсюдженню технологіі кабельного опалення не дуже сприяв той факт, що в ідеальних умовах (коли дешеві енергоносії) традиційна система опалення дешевша від електричної на 20-30 відсотків. Але при нинішніх цінах на паливо ця різниця суттєво скоротилася, хоча електрична кабельна система опалення на початковій стадії у економічному плані поки що програє. До того ж у супротивників цієї системи проти неї є деякі аргументи. Зокрема дехто висловлюється, що нині існують пристрої-клапани, які можна встановлювати і на батареї водяного опалення. І таким чином регулювати тепло у кожній квартирі. Але на перевірку, для забезпечення нормального функціонування цього пристрою потрібно подавати воду певної якості, що конструктивно в наших умовах забезпечити досить важко. Інакше через деякий час клапан може вийти з ладу. Електричне опалення в цьому плані безвідмовне і безаварійне: термін експлуатації кабельних систем опалення, зокрема датських, складає понад 50 років. Це цілком відповідає експлуатаційному віку більшості кабельних інженерних мереж будинку. Вмонтовані під покриття спеціальні кабелі захищені від пошкоджень, безпечні, непомітні, безшумні та ефективні. Сучасні кабельні системі потребують мінімальної товщини стяжки ? лише 3 мм. Насамперед, завдяки цьму вони мають змогу застосовуватися на вже існуючій підлозі ? бетоні чи кафелю, піднімаючи її рівень лише на товщину нового покриття. Це дає можливість в багатьох випадках не зменшувати штучно висоту дверей, піднімати плінтуса та пороги. Головною метою таких систем є підтримка комфортної температури на поверхні підлоги близько 27-29?С. Застосовуються вони, головним чином, як додаткові, в поєднанні з основними опалювальними системами.

Ще один розповсюджений вид кабельного обігріву ? це системи повного опалення. Вони монтуються в бетонній аба цементній стяжці, товщиною 3 - 5 см. Такі системи здатні підтримувати встановлену температуру повітря на заданому рівні і застосовуються як окремий незалежний вид опалення. Системи з акумуляцією тепла працюють в економічному режимі, беручи електроенергію у непіковий, нічний час, а вдень бетонне покриття (товщиною 5 -15 см) підтримує у помешканні комфортну температуру. Крім цього, принцип роботи обох систем опалення відповідає всім законам фізики. Тепло піднімається від підлоги, зникають протяги, людині тепло ногам і прохолодно голові. Кабельна система перетворює підлогу (стелю чи стіни) на велику низькотемпературну робочу панель, яка випромінює м'яке та рівне тепло. Отже, технологія електричного опалення в Україні вітчизняна, а комплектуючі купуються за кордоном. Щоправда, кабель можна було б виробляти й у нас, та поки що немає таких об'ємів застосування, щоб відкривати власне виробництво. Можливо, цього не слід робити й у майбутньому. Скільки прикладів того, що німці та італійці забезпечують світ устаткуванням для хімчисток, американці ? чіпами до комп'ютерів, датчани, норвежці та іспанці ? комплектуючими до електросистеми опалення. Тому зараз економічно вигідніше купувати вже готове.

На думку спеціалістів, саме за цією технологією майбутнє. Про це також свідчить і вдалий приклад експлуатації електричних кабельних систем в країнах Європи, чий досвід ми намагаємося наслідувати. Іноді говорять, мовляв, це дорого і Україні не по кишені. Але ми ж маємо жити майбутнім і будувати з перспективою. Так, на початковій стадії впровадження система потребує значних витрат, але ж вони дуже швидко себе виправдають. До речі, вже сьогодні 30 % замовників на встановлення електричного опалення у квартирах є люди середнього статку. Бо ця система може не тільки повністю замінювати традиційну, а й бути до неї додатком. І за будь-якої несприятливої погоди людині не потрібно очікувати на початок опалювального сезону, бо за допомогою регулятора можна увесь час підтримувати в помешканні комфортне тепло. Єлектричні системи опалення мають зручне керування, яке виконується за допомогою спеціальних електронних терморегуляторів. На ринку з'явилася нова версія ?розумного? терморегулятора з інтелектуальним таймером. Цей метод дозволяє реально економити електричну енергію до 20% в порівнянні з традиційними терморегуляторами. Застосування терморегулятора з інтелектуальним програмованим таймером дозволяє відчутно зменшити споживання електроенергії при відсутності людей в приміщенні та у нічний період. Терморегулятор також можна зєднати з локальною мережею, яка централізовано керуватиметься з компьютера. Така система, напевно, має бути цікавою як для готелів та будинків відпочинку, насамперед для оптимізаціі опалення в порожніх незаселених кімнатах, так і для сучасних ?інтелектуальних? будинків, певний рівень комфорту яких задає ?розумний? домашній компьютер.

Через оці всі переваги втілення технологій електричного кабельного опалення включено з минулого року до плану Держбуду. Що це означає? Тобто фахівці з цієї організації спільно з представниками з інших науково-проектних закладів будуть розробляти нормативну базу щодо впровадження електричної системи в майбутньому в Україні. Тож у проекти майбутніх новобудов закладатиметься поряд з традиційною і ця система опалення.

Крім того, не тільки в згаданих вище перевагах її перспективність. Вона дає можливість широкого застосування. Вже сьогодні завдяки їй обігріваються у нас футбольні поля, урядові будівлі, станції метрополітену (у Києві це ?Лук'янівська?, ?Дорогожичі?), котеджі, магазини, кафе, заправочні станції, поблизу яких немає теплотрас. Такі системи встановлені та надійно працюють у Києві в зимовому садку урядового будинку відпочинку, посольстві Ірану, аеропорту Бориспіль, офісах фірм ?Casio? та ?Minolta? та ін. У майбутньому (готуються обгрунтовані пропозиції для міської влади) Ті можна застосовувати при реконструкції ?хрущовок?, на небезпечних для транспорту відрізках доріг (Київ розташований на пагорбах), які взимку покриті снігом та ожеледицею. За цією технологією не потрібна людська робоча сила для розчищення доріг. У разі негоди система сама розтопить і сніг, і кригу. Тож економляться кошти ще й на автотранспорті, яким вивозять сніг за 20 км від міста та на очищувальній техніці. А згадайте таку неприємність, як сніг на даху чи крига, або мокрі стіни в квартирах, які розводять грибок. Всього цього можна позбутися завдяки згаданій системі опалення.

Спеціалісти цієї галузі переконані, що з часом всі супротивники цієї системи змінять свою думку. Бо на сьогоднішній день більш ефективної технології опалення людство ще не винайшло.Другие разделы

© 2003-2024 www.derevodom.com