Главная страница Дерево Дом Строй      

Дерево Дом Строй - строительство кирпичных, каркасных, деревянных домов

Домашняя страница Контакты Добавить в избранное
     Главная страница
     Проекты домов
     Видео
     Породы дерева
     Архив статей
     Контакты

Статьи о строительстве >> Кондиционирование помещений >> "Погода в домі": шлях до комфорту


"Погода в домі": шлях до комфорту
Бабенко В. "Погода в домі": шлях до комфорту // Янус Нерухомiсть. 2002. №10. C.20-22


Як тільки вперше по-справжньому пригріло весняне сонечко, усі почали шукати прохолоди " повідчиняли кватирки та вікна, дістали напівзабуті за зиму вентилятори. Згадали й про кондиціонери " настає пора, коли їм доведеться працювати з повним навантаженням після зимового відпочинку.

Датою винаходу кондиціонера прийнято вважати 1902 рік, коли американський інженер У. Каррієр створив небачений пристрій для однієї нью-йоркської друкарні. За конструкцією це і справді був кондиціонер, тільки його основним завданням було не створення приємної прохолоди для співробітників, а боротьба з вологістю, що суттєво погіршувала якість друку. Подальше вдосконалення кондиціонера " це у буквальному розумінні "справа техніки". Перші кроки у напрямку "до людей" були зроблені в середині двадцятих років, коли система кондиціонування з'явилася в одному з універмагів Детройта. Однак у ті роки кондиціонер був великою рідкістю, коштував дорого і, звичайно, проектувався спеціально для конкретного будинку. Свою тріумфальну ходу кондиціонер почав тільки в середині сорокових років, після створення перших портативних систем, розрахованих на одне приміщення. Випуск цих кондиціонерів, що пізніше одержали назву віконних, був налагоджений спочатку в США, потім вони поширились у Європі, країнах Сходу.

Монтаж віконних кондиціонерів був дуже простим, не вимагав спеціальних навичок і дорогого інструменту, їхній холодоагент фреон не замерзав навіть при низьких температурах, що дозволило використовувати ці прилади у різні пори року та у різних кліматичних зонах. Та й ціни знизилися до загальнодоступного рівня. Завдяки цьому попит на віконні кондиціонери став стрімко зростати. Розширенню сприяв і інтенсивний розвиток країн Близького Сходу, що як і Японія та США, вже у 70-ті роки стали великими споживачами цієї техніки. Випускаються віконні кондиціонери і зараз, тільки в країнах з теплим кліматом їх почали встановлювати не у вікно, а у тонку стіну, і ця технологія набула значного поширення у світі.

Наступним важливим кроком у розвитку кліматичної техніки став винахід у 1961 році першої спліт-системи (назва походить від англійського слова split " розділяти, розщеплювати). Поділити кондиціонер на два блоки, виносячи на вулицю шумний компресор, уперше здогадалися в Японії. Спочатку з'явилися спліт-системи із внутрішніми блоками настінного типу, однак згодом були запропоновані й інші конструктивні рішення, серед яких спліт-системи з внутрішніми блоками колонного, касетного і канального типів, які можна розміщувати як на підлозі, так і на стелі. Були створені і кондиціонери, у яких з одним зовнішнім блоком працюють два і більше внутрішніх. Вони одержали назву мультіспліт-систем. Розвиваючи цей напрямок, у Японії створили альтернативу центральним системам кондиціонування " VRF-системи, здатні створити комфорт одразу у кількох приміщеннях і навіть у цілих будинках.

Бурхливо розвиваючи виробництво спліт-систем, японські компанії відчутно потіснили своїх американських конкурентів. На сьогодні ці системи беззастережно перемогли у Східній та Південно-Східній Азії, Європі й Австралії. А от на американському континенті, у Тайвані, Гонконзі та на Близькому Сході, як і раніше, переважають віконні кондиціонери. Крім того, у Європі широковживаним є місцевий винахід " мобільні кондиціонери, що не вимагають спеціального монтажу і можуть пересуватися з приміщення в приміщення. Основним виробником і споживачем цієї продукції є Італія.КОНДИЦІОНЕР МОЖЕ НЕ ТІЛЬКИ КОНДИЦІОНУВАТИ

Безумовно, головне завдання кондиціонера " охолодження повітря. Ряд фірм і зараз випускають найпростіші моделі, які ні на що інше не здатні. Однак сучасні спліт-системи дозволяють виконувати й інші функції. Так, багато кондиціонерів вміють гріти. Однак включати спліт-систему чи віконний кондиціонер "на тепло", скажімо, у 30-градусний мороз все-таки не рекомендується. По-перше, користі від кондиціонера в такий мороз мало. При мінус тридцяти він ледь видає 40% від своєї номінальної потужності. По-друге, при низьких температурах олія в картері компресора густішає і втрачає свої властивості, а тому кожний "холодний пуск" пришвидшує зношування компресора. Звичайно, можна злегка підігріти олію за допомогою електронагрівача, але і це не знімає проблеми повністю. А от навесні і восени, коли температура коливається між -5 і +10 0С, а опалення ще (чи вже) не працює, цілком можливо погрітися біля кондиціонера. На відміну від конвекторів, масляних радіаторів і тепловентиляторов на один кіловат електроенергії сучасна спліт-система видає близько 3 кВт тепла! Закони фізики тут не порушуються, тому що електроенергія йде не на вироблення тепла, а на його перенесення з одного місця в інше. А завдяки потужному вентилятору внутрішнього блока тепле повітря не затримується під стелею, тому ефективність такого обігріву досить висока. Але якщо вам неодмінно хочеться погрітися біля кондиціонера в зимову холоднечу, можна придбати модель з електричним підігрівом.

Крім охолодження й обігріву, сучасний кондиціонер здатний вирішити і ще одне завдання " осушування повітря. Це особливо актуально влітку, коли перед дощем починає "парити" і тільки зменшивши вологість, можна дихнути на повні груди. А от підтримувати її на заданому рівні кондиціонер не вміє, правда в побуті від нього це і не вимагається.

Ну і, нарешті, ще одна функція кондиціонера " очищення повітря. Більшість сучасних кондиціонерів мають тільки один фільтр, що захищає наші легені і теплообмінник внутрішнього блоку від пилу, тополиного пуху й іншого дрібного сміття, що рухається в повітрі. Час від часу повітряний фільтр миють у теплій воді або чистять за допомогою пилососа. Деякі марки кондиціонерів і в стандартній комплектації мають фільтри тонкого очищення, здатні вловлювати елементи величиною до сотої частки мікрона: дрібний пил, пилок рослин, тютюновий дим, навіть запахи. Термін служби подібних фільтрів (вони відновленню не підлягають) залежить від рівня забруднення повітря, але в умовах міста зазвичай не перевищує 3-4 місяців.ТИПИ КОНДИЦІОНЕРІВ

Вибираючи кондиціонер, насамперед варто визначитися: що вас влаштовує " спліт-система, "віконних" чи мобільний моноблок"

"Віконник" можна рекомендувати тим, хто обмежений у коштах, але обійтися без кондиціонера не може. До того ж "віконник" не вимагає спеціального монтажу " а це ще одна перевага.

Мобільні кондиціонери добре підійдуть тим, хто часто змінює місце проживання, наприклад, знімає житло, бо щоразу виймати віконник, а тим більше демонтувати спліт-систему обходитиметься задорого. Мобільний кондиціонер " вдалий варіант і для дачі чи приміського будинку, у якому не варто залишати такий дорогий пристрій, як кондиціонер. Із закінченням дачного сезону його легко відвезти із собою в місто прямо в багажнику автомобіля. Однак деякі хазяї купують мобільний кондиціонер, сподіваючись, що за його допомогою вдасться кондиціонувати усі кімнати у великій квартирі, по черзі переносячи його. Це омана. Для того, щоб у приміщенні було прохолодно, кондиціонер повиннен працювати у ньому постійно.

І, нарешті, спліт-системи " найпопулярніші типи кондиціонерів у більшості країн світу. У багатьох випадках саме вони є оптимальним рішенням. Найрозповсюдженішими є спліт-системи із внутрішніми блоками настінного типу. Вони дешеві, компактні, не вимагають наявності підвісної стелі і непогано вписуються практично в будь-який інтер'єр. З цієї причини більше 80% спліт-систем, що продаються у світі, належать саме до цього типу. Інші варіанти встановлення: під стелею, розповсюджений при кондиціонуванні магазинів, стіни яких непридатні для розміщення внутрішніх блоків настінного типу; на стіні, у безпосередній близькості від підлоги " при кондиціонуванні невеликих приміщень із великим скупченням людей і техніки.

При кондиціонуванні солідних офісів гріх не скористатися можливостями, що дають спліт-системи касетного і канального типів. Внутрішні блоки цих кондиціонерів практично повністю розміщуються за підвісною стелею, а тому не порушують сформованого інтер'єру. Але найголовніше " вони дозволяють підводити свіже повітря, щоправда, для цього необхідно провести додатковий повітряпровід з виходом на вулицю. Ще один плюс касетних і канальних кондиціонерів " можливість рівномірного розподілу охолодженого чи нагрітого повітря. Знаходячись над будь-якою точкою приміщення, касетний кондиціонер може видувати повітря в одному, двох, трьох чи чотирьох напрямках, а тому незамінний у приміщеннях складної форми. Ще ширші можливості відкриваються із використанням канальних (інакше " міні-центральних) моделей. За допомогою системи ловітряпроводів можна випускати охолоджене повітря в двох, трьох, п'ятьох і навіть більше місцях, роблячи роботу кондиціонера практично непомітною. А за необхідності можна розподілити охолоджене чи нагріте повітря відразу на кілька приміщень.

І, нарешті, кондиціонерам колонного чи, по-іншому, шафового типу місце в ресторанах, барах, холах готелів, театрах " місцях, де час від часу потрібно потужне охолодження. Спліт-системи колонного типу не порушують сформований інтер'єр і можуть бути легко демонтовані, оскільки не кріпляться до стін, підлоги чи стелі.ЩО КУПУВАТИ"

Є тІльки один спосіб гарантованно уникнути зустрічі з "лівим" товаром " звернутися до основного постачальника чи його дилера. Варто мати на увазі, що багато солідних фірм, які давно працюють на ринку і цінують свою репутацію, об'єдналися в асоціацію " АПІК. Вхід у цей елітний клуб відкритий тільки для фірм, що відповідають за якість пропонованої продукції і мають не менше року бездоганної роботи.

Не варто боятися і кондиціонерів, зібраних на фірмових заводах у Таїланді, Малайзії, Тайвані. Ці підприємства були побудовані провідними японськими виробниками і є їхньою повною власністю. Рівень автоматизації цих виробництв і оснащеність найсучаснішим устаткуванням інколи навіть вище, ніж у головних підприємств. Недарма більше половини їхньої продукції йде на експорт, у тому числі й у Європу, а частина продукції відправляється назад у Японію. Головним спонукальним мотивом для переносу виробництва в ці країни була аж ніяк не дешева робоча сила. Основна причина в тім, що в Японії земля під забудову коштує дуже дорого, а в Таїланді і Малайзії " дуже дешево. Якщо приплюсувати до цього низькі податки, близькість до джерел сировини й основних ринків збуту, то все зрозуміло. До речі, переносять свої виробництва за рубіж не тільки японці. Так само роблять і американці, але з інших міркувань. Справа у тому, що випускати спліт-системи на території США просто невигідно. Внутрішній ринок споживає не більше 50 тисяч штук на рік, а вартість доставки кондиціонера зі США в Європу чи Азію робить його занадто дорогим. У результаті виробництво перенесли ближче до основних ринків збуту.

Кілька японських фірм мають виробництва й у Європі. Найвідоміші підприємства " Sanyo-Argo-Clima в Італії, Daikin у Бельгії і Mitsubishi Electric у Великобританії. Крім того, в Іспанії збирають напівпромислові моделі Hitachi. Основну роль у вирішенні будівництва цих заводів зіграло високе ввізне мито на продукцію, що зробило виробництво на місці вигіднішим. Як правило, європейські заводи японських компаній забезпечують внутрішні потреби країн Євросоюзу, така продукція потрапляє й у Росію та Україну. За відгуками експертів, якість європейської й азіатської продукції знаходиться приблизно на одному рівні.

А вибір марки залежить від гаманця й естетичних міркувань, тим паче, що вибір широкий, як ніколи: Daikin, Hitachi, Fujitsu General, Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy, Panasonic, Sanyo, Sharp і Toshiba. Той, хто віддає перевагу дешевшій корейській техніці, без особливих зусиль знайде кондиціонери LG і Samsung. Є і європейська продукція: це французькі марки Airwell і Supra, італійські Argo, DeLonghi, Mariani Clima i Mizushi. Ізраїль представлений фірмами Electra і Tadiran, а честь США захищають Carrier, Fedders, General Electric, Gibson, Trane, York і White-Westinghouse.

В Україні кондиціонери (побутові й промислові) почали виробляти у Донецьку, Краматорську, Одесі, Харкові, Севастополі, Мелітополі.ПРИНЦИП РОБОТИ КОНДИЦІОНЕРІВ

Побутовий прилад, з яким можна порівняти кондиціонер, " це холодильник. Тільки він морозить свій внутрішній простір, а тепло віддає у зовнішній, кондиціонер же охолоджує приміщення, а надлишки тепла відводить на вулицю. Якщо ж потрібно прогріти приміщення, то навпаки " кондиціонер бере тепло з вулиці і несе його в будинок. Яким чином він діє" Закони фізики тут не порушуються " кондиціонер здатний на подібні фокуси завдяки двом законам природи. По-перше, при випаровуванні будь-яка рідина поглинає тепло. І, навпаки, при конденсації пари тепло виділяється. Залишилося тільки зробити так, щоб рідина закипала при низькій температурі, поглинаючи тепло, а конденсувалася при в

English Russian Deutsch
© DEREVODOM.COM