Технологии строительства и деревообработки.

Державна "криша" для покрівлі

Огляд будівельних матеріалів

Бугера О. Державна "криша" для покрівлі // Янус Нерухомiсть. 2002. №16. C.20-21

Протягом останніх років в Україні невпинно зростають обсяги будівництва, причому на значно вищому технологічному рівні. Час не стоїть на місці, тому постійно підвищуються вимоги до якості будівництва і, відповідно, до будівельних матеріалів. Бо тут, безперечно, існує прямий взаємозв'язок?якість будівельних робіт значною мірою залежить від якості матеріалів, що використовуються. Але, безперечно, їх використання повинно неодмінно підпорядковуватися встановленим державою правилам, які мають назву ? державні будівельні норми (ДБН).

Саме ці норми дають законне право архітекторам, проектантам та будівельникам застосовувати матеріали, що в них зазначені. Таким чином, держава забезпечує належний рівень експлуатації і зокрема, безпеки громадян. Адже вільне, а часом безвідповідальне використання будь-яких матеріалів, особливо в місцях масового скупчення людей, може призвести до непередбачуваних трагічних наслідків. Тому роль держави і полягає у створенні такого механізму, щоб, спираючись на регулятори нормативних актів, споживач житла чи офісного приміщення в результаті одержував дійсно економічно вигідний і технічно безпечний кінцевий продукт.

З іншого боку, більшість нині діючих ДБНІв були прийняті у 70-80-х роках і вже застаріли. В них немає великої кількості нових для України матеріалів, що виготовляються за сучасними західними технологіями. Тому прогресивним кроком у будівничій сфері стало затвердження Держбудом змін На 2 до ДБН В.2.6-14-97 "Конструкції будинків і споруд. Покриття будинків і споруд", де, нарешті, знайшли своє місце новітні підвищені вимоги до виробництва покрівельних матеріалів та облаштування покрівель.



Тридцять років замість трьох



Прийняття змін до ДБН ? результат спільної діяльності державних органів і безпосередньо підприємств, яким вдалося освоїти виробництво будівельних матеріалів на сучасному рівні. Прикладом тому є ВАТ "Славутський руберойдовий завод", який два роки тому повністю переоснастив своє виробництво, встановивши нову технологічну лінію італійської фірми "Boato" проектною потужністю на рік 12 млн.кв.м покрівельних та гідроізоляційних матеріалів, які відповідають кращим зарубіжним аналогам ? так званого євроруберойду.

У 2001 році таких матеріалів було вироблено майже 6 млн.кв.м. Найголовнішою перевагою нової продукції є термін експлуатації. Якщо для традиційного картонного руберойду він становить не більше 3-4 років, то для євроруберойду лише гарантований строк служби ? 15 років, а його практичне використання може перевищувати ЗО років.

Така вражаюча різниця, передусім, зумовлена певними технологічними особливостями. Традиційний руберойд має за основу картон, на який наноситься шар окисленого бітуму. Певна річ, картон ? матеріал недовговічний, з плином часу швидко піддається руйнації, гниттю. Тому для виготовлення євроруберойду за основу взято склотканину, склополотно або поліестр, які практично не руйнуються, не змінюють з часом своїх хімічних та фізичних властивостей, стійкі до механічних впливів, до навантажень, розтягів і проколів, хімічно стійкі до агресивних атмосферних опадів, не піддаються руйнуючому впливу грибків і бактерій. Крім того, бітум, що наноситься зверху не окислений, а модифікований, тобто з відповідними домішками, що значно покращують якісні та екологічні характеристики гідроізоляційних та покрівельних матеріалів.

Цікаво, що для одержання тих модифікаторів можуть успішно використовуватися полімерні відходи ? утилізовані пляшки з-під напоїв, одноразовий посуд, дитячі іграшки, тощо. Як свідчать фахівці, така технологія є ефективною, економічною та екологічною. Тому варто звернути увагу потенційних інвесторів на те, що в нашій країні вдосталь вистачає такої "сировини" для того, щоб переробляти її відповідним чином і одержувати вкрай необхідні і зараз дуже недешеві модифікатори.

А поки що для того, щоб забезпечити відповідну якість покрівельних матеріалів, Славутський руберойдовий змушений закуповувати ці модифікатори у відомих зарубіжних виробників з Німеччини, Польщі, Італії, Іспанії, США. Хоча не зупиняється і процес пошуку вітчизняних альтернативних замінників цих домішок. Така сумна обставина не може не відображатися на собівартості такої конче необхідної і дуже важливої для усієї нашої країни продукції.



Сад на даху



Закордонне обладнання, що встановлено на Славутському руберойдному настільки універсальне, що дозволяє постійно розширювати асортимент продукції, яка, до речі, нині має номенклатуру ? більше 50 типів і марок, їх можна широко застосовувати як для нового будівництва, так і для ремонтних робіт та реконструкції найрізноманітніших об'єктів.

Увесь спектр виробів Славутського заводу об'єднано під єдиною торговою маркою "СПОЛІ", яка вже встигла завоювати помітне місце на ринку і стала синонімом стабільно високої якості. Поширення набули такі універсальні матеріали, як "СПОЛІмод", "СПОЛІпласт", "СПОЛІізол", "СПОЛІеласт", де як модифікатор використовується атактичний поліпропілен (АПП) та натуральний компонент ? стиролбутадієн-стирольний каучук (СБС), що забезпечує більш високі експлуатаційні характеристики.

Відтепер великі можливості відкриваються і для створення спеціальних типів покрівлі, на яких, наприклад, можна, обладнати зелені газони, спортивні майданчики і, навіть, автостоянку. Для цього використовуються рулонні матеріали на міцній поліефірній основі та з надійною гідроізоляцією.Необхідно згадати і новинки, що випускаються Славутським руберойдовим заводом і які не мають аналогів в Україні. Це ? "Звукотеплоізол" та "СПОЛІгонт". "Звукотеплоізол" може використовуватись як підкладочний шар для покриття підлоги ? під паркет, доску, плитку і т.д., та як звукоізо-люючу прокладку в будівельних конструкціях житлових та промислових споруд, що дозволяє знизити рівень ударного шуму на 23 дБ.

"СПОЛІгонт" ? це покрівельна полімерно-бітумна, АПП-модифікована черепиця з крупнозернистою посилкою та самоклеючим нижнім шаром. Така черепиця має звукопог-линаючі властивості, відрізняється високою механічною стійкістю і може застосовуватися за відсутності покрівельної вентиляції.



Руберойду ? більше 100 років



А взагалі руберойд має цікаву історію. На Славутському заводі він вироблявся ще з кінця 19-го сторіччя. Залишки цього матеріалу були знайдені на Васильківській вулиці, s будинку, що споруджувався у 1898 році. І технологія його виготовлення за цей час майже не змінилася. Лише певні виробничі процеси, які виконувалися раніше вручну, замінено автоматичним виконанням цих робіт.

Але проведена реконструкція заводу передбачала не лише закупівлю і монтаж нової технологічної лінії, але й цілий комплекс робіт, пов'язаних з навчанням спеціалістів, розробкою програмного забезпечення, монтажем основного та додаткового обладнання, ремонтом виробничих корпусів.

Керівництво заводу розуміло й те, що створення сучасного виробництва, постійне розширення та оновлення асортименту неможливе без створення власної експериментальної лабораторії. Зараз вона вже існує, і має, до речі, єдиний в Україні апарат штучного старіння (кліматичну установку), що дозволяє моделювати та аналізувати зміну технічних параметрів покрівлі при експлуатації більше 30 років.

У листопаді 2001 року лабораторія була акредитована в системі УкрСЕПРО, сер-тифікована в системі ISO 9001, що надає право обслуговувати не тільки власне виробництво, а й проводити сертифікаційні випробування продукції інших виробників. Тепер підприємства, що виробляють покрівельні матеріали, ? Білицький завод "Теплозвукоізоляція", Житомирський завод покрівельних та ізоляційних матеріалів, Чернівецький завод теплозвукоізоляційних матеріалів та інші -можуть наочно пересвідчитися у перевагах новітніх матеріалів над традиційними.



Перспектива



Слід зазначити, що саме ремонт і реконструкція, особливо, в Україні є найбільшою сферою застосування євроруберойду. Але, на жаль, ЖЕКам та іншим установам, що фінансуються переважно за бюджетні кошти, все ще "вигідніше" використовувати традиційний картонний руберойд, мабуть, для безкінечного та малоефективного "латання дірок" на численних аварійних покрівлях. Адже це, за свідченнями фахівців, надає можливість залучати додаткові кошти на ремонт та утримання спеціальних ремонтних бригад. І дарма, що від цього страждають і місцевий бюджет, і мешканці.

Сподіваємося, що нові ДБНи "перекриють кисень" таким "господарям". Адже прийняття нових будівельних норм, як і розуміння необхідності використання якісних економічних матеріалів, є свідченням того, що в Україні формується клас ефективного власника ? не лише приватних осіб, а й тих, хто займає державну посаду. Саме такі люди перед тим, як віддавати накази і розпорядження, спроможні зрозуміти проблему, а потім прийняти ефективне рішення, яке буде найбільш доцільним та вигідним як для держави, так і для більшості її громадян, і спрямоване на виробництво вітчизняної продукції високої якості.




Другие разделы

© 2003-2024 www.derevodom.com