Технологии строительства и деревообработки.

"Укрбудматеріали" - курс на управління якістю

Про засідання правління державної корпорації "Укрбудматеріали

Онищенко Н. "Укрбудматеріали" - курс на управління якістю // Будмайстер. 2003 . №4. C. 34-35


Підвищенню конкурентоспроможності вітчизняних будівельних матеріалів та виробів як на внутрішньому, так і на зарубіжних ринках має сприяти впровадження міжнародних систем управління якістю. Цій важливій темі було присвячено засідання правління державної корпорації ?Укрбудматеріали?, яке відбулося 29 січня 2003 року



Лідери якості



Першим українським виробником будівельних матеріалів, який запровадив міжнародну систему управління якістю і отримав сертифікат відповідності стандарту серії ISO 9001, є АТЗТ ?Слобожанська будівельна кераміка?. Підприємство також стало переможцем Українського національного конкурсу з якості у 2002 році в номінації ?Великі підприємства?.

Така система впроваджена також на ЗАТ ?Новоселівський гірничо-збагачувальний комбінат?, готується до впровадження системи Костянтинівське ДП ?Спецтехскло?.

Загалом в державній корпорації ?Укрбудматеріали? завершено реалізацію понад 20 великомасштабних проектів з випуску нових будівельних матеріалів і виробів, збільшено потужності підприємств з виробництва конкурентоспроможної продукції, запроваджено сучасні технологічні лінії. На правлінні були відзначені найважливіші з них:

освоєння сучасного промислово-технологічного комплексу з виробництва скла загартованого будівельного на ЗАТ ?Лисичанський склозавод ?Пролетарій?;

будівництво нового цеху з виробництва високоякісної цегли за новітньою технологією потужністю ЗО млн. штук умовної цегли на ВАТ ?Будматеріали? у Білій Церкві;

модернізація потоково-конвеєрної лінії з випуску великоформатної облицювальної керамічної плитки поліпшеної якості потужністю 800-900 тис. кв. м на ЗАТ ?Харківський плитковий завод?;

збільшення видобутку блоків і виробництва декоративно-архітектурних виробів з габро і лабрадориту експортної якості за рахунок впровадження на ЗАТ ?Головинський кар'єр ?Граніт? кращих зарубіжних установок з канатними пилами, автономних бурових верстатів та новітнього розпилювального устаткування, укомплектованими дисками з алмазними сегментами;

створення вітчизняного виробництва вогнетривів типу ?бакор? на Вільногірському заводі цирконових вогнетривів для потреб скляної промисловості.

Отже, можна очікувати, що й ці підприємства найближчим часом виявлять зацікавленість в сертифікації своєї продукції за міжнародними стандартами. Адже експорт їхньої продукції стає нагальною необхідністю, а без відповідних міжнародних сертифікатів є ризик продавати її задешево.



Експортний потенціал



Експортна діяльність підприємств є важливим чинником підвищення ефективності роботи будь-якої галузі. Досвід свідчить, що виконання підприємством вимог світового ринку до якості продукції дозволяє вміло балансувати - не втрачати свого внутрішнього ринку і ставати рівноправними партнерами у міждержавному товарообміні.

Саме так намагаються працювати основні експортери корпорації ?Укрбудматеріали?: ЗАТ ?Лисичанський склозавод ?Пролетарій?, Славутський комбінат ?Будфарфор?, ВАТ ?Запорізький завод зварювальних флюсів?, ЗАТ ?Дніпро-Каолін?, ВАТ ?Сімферопольський завод ?Сантехпром?, ЗАТ ?Білицький завод ?Теплоізоляція?, ЗАТ ?Одеський завод оздоблювальних матеріалів?, Головинський кар'єр та інші.

Нині продукція експортується в 11 країн ближнього зарубіжжя (49,2 відсотків) і в 34 країни далекого зарубіжжя (50,8 відсотків), причому в останні три роки йде переорієнтація експортних потоків у країни ближнього зарубіжжя. Найбільший обсяг експорту припадає на Росію, Італію, Англію, Польщу, Білорусь, Іспанію, Молдову. Аналіз структури експорту показує, що основний його обсяг припадає на скло віконне, глину тугоплавку, каолін, склотару. Питома вага експорту в загальному обсязі товарної продукції склала 20,8 відсотків.

Але в експортній діяльності завжди виникає чимало проблем. Важливо звернути увагу, наприклад, на те, що Російська Федерація - основний споживач українських будівельних матеріалів (майже 36 % експорту, 35 видів продукції) вживає дієвих заходів для захисту власного ринку. У країнах Балтії (експорт - 900 тис. доларів США) теж спостерігаються зміни, наприклад, від імпортерів починають вимагати сертифікати на відповідність стандартам ISO 9000 як самої продукції, так і систем якості виробництва. Незабаром це може стосуватися не тільки балтійського, але й інших ринків. Тим більше, що зовнішньоекономічна політика України спрямована на швидший вступ у Світову організацію торгівлі. А це крім підвищених вимог до якості продукції передбачає ще й зниження вдвічі (до 10-12%) ввізного мита до 2005 року на продукцію будівельного призначення. Тобто до 2005 року на ринку України можна чекати збільшення якісної дешевої закордонної продукції, що, безумовно, призведе до загострення конкуренції.

Тому основним завданням на 2003 і наступні роки корпорацією ?Укрбудматеріали? визначено збільшення експорту за рахунок вивезення високотехнологічної продукції. У цьому плані вже намітилися позитивні зрушення. Наприклад, у 1999 році експорт сировини й продукції невисокого ступеня обробки підприємствами корпорації складав 62% від загального обсягу, у 2000 - 52%, у 2001 - 38%.

- Але це не привід для самозаспокоєння. Україна має найрізноманітніші якісні сировинні ресурси - граніти, каоліни, кварцові піски, крейду, глини, базальти, не робити із яких конкурентоздатні на світовому ринку будівельні матеріали - значить працювати без перспективи, - сказав на засіданні правління голова держкорпорації Анатолій Безух.

Для цього необхідно якомога швидше здійснювати технічне переозброєння діючого виробництва з використанням енергозберігаючих технологій, підвищувати якість продукції й проводити її сертифікацію за світовими стандартами, що передбачено планом стратегічного розвитку корпорації ?Укрбудматеріали? на 2000-2005 роки і затверджено Радою корпорації.

- Робота зі збільшення експортного потенціалу підприємств виходить із відповідних рішень органів державної влади України, - наголосив голова корпорації. Кабінетом Міністрів України затверджена Програма стимулювання експорту продукції, у тому числі високотехнологічних виробництв, на 2002-2010 роки, що передбачає інвестиційну підтримку експортного виробництва. Цю можливість необхідно використовувати повною мірою.



Сертифікація



Що ж потрібно будь-якому підприємству для запровадження міжнародних стандартів, передусім, ISO 9000? Про це розповів на засіданні правління президент Української асоціації якості Петро Калита:

- Перш за все - розуміння і бажання першого керівника. Далі бажано мати навчених і атестованих фахівців. Після приведення системи управління якістю у відповідність до стандартів ISO 9000 та її апробації протягом декількох місяців необхідно подати заявку на сертифікацію до одного з органів сертифікації систем якості.

В цілому в корпорації ?Укрбудматеріали? набуто чималий досвід роботи з сертифікації продукції, з її підприємствами співпрацюють чотири сертифікаційні органи, акредитовані в системі УкрСЕПРО: ?Склосертифікат?, ?ТернопільСЕПРОбудм?, ?УкрСЕПРОбуд?, ?Секрет? і орган з добровільної сертифікації, створений на базі Хмельницького регіонального випробувального центру з сертифікації продукції.

В системі УкрСЕПРО акредитовані та проводять сертифікаційні випробування науково-дослідні інститути: НДІБМВ, УкрДІС, ЛьвівбудмНДІпроект, комплексна геологічна експедиція ?Укргеолбудм?, Тернопільський, Хмельницький, Дніпропетровський центри та лабораторії близько 20 підприємств.

Разом з тим, на засіданні відмічалося, що на підприємствах і в організаціях корпорації ще мало фахівців, які володіють необхідними знаннями у сфері управління якістю, не сказали свого вагомого слова і галузеві науково-дослідні установи, недостатньо поширюється досвід окремих підприємств, які мають високі досягнення у сфері якості продукції.



Першочергові заходи



З метою підвищення якості та конкурентоспроможності продукції промисловості, забезпечення захисту інтересів національних товаровиробників, сприяння входженню галузі в європейський та світовий економічний простір Правління корпорації постановляє:

? керівникам підприємств та організацій корпорації забезпечити розробку в І кварталі 2003 року та впровадження в 2003-2005 pp. інноваційних проектів з нових прогресивних технологій і матеріалів;

? управлінню інновацій, координації науково-технічних програм та енергозбереження, керуючись Законом України ?Про інноваційну діяльність?, надавати необхідну консультаційну допомогу щодо форм стимулювання державою інноваційних процесів, спрямовану на підтримку розвитку галузі інноваційним шляхом;

? інноваційні проекти покласти в основу галузевої Програми з якості на 2003-2005 pp. і період до 2010 року. Встановити термін розробки програми - перше півріччя 2003 року;

? управлінню координації виробничої діяльності і перспективного розвитку промисловості будівельних матеріалів визначити по кожному підприємству стратегію розвитку, прогнозування виробництва основної продукції, з урахуванням потреб будівництва, а також терміни розробки і сертифікації систем управління якістю на засадах міжнародних стандартів серії ISO 9000;

? сприяти формуванню розуміння у керівників підприємств необхідності фінансування розробки та впровадження передових методів управління якістю з удосконаленням нормативних документів: адаптації й гармонізації стандартів з європейськими нормами, зокрема впровадження європейських директив, вимог міжнародних, європейських, міждержавних стандартів;

? управлінню інновацій, координації науково-технічних програм та енергозбереження разом з інститутами НДІБМВ, УкрДІС посилити роботу з інформаційного забезпечення підприємств з управління якістю та розробки й впровадження нормативних документів;

? систематично висвітлювати досвід підприємств промисловості, а також матеріали семінарів, конференцій, конкурсів, виставок, презентацій та інших заходів з питань якості;

? прийняти до відома, що за рішеннями Науково-технічної ради від 25.10.02 р. № 13 та відповідно до наказу від 14.02.02 р. № 74 Держбуду України формується система базових організацій із науково-технічної діяльності, які будуть здійснювати комплексне науково-дослідне, інформаційне, нормативно-методичне забезпечення визначених напрямів науково-технічної діяльності, включаючи роботи зі стандартизації. Це сприятиме підвищенню технічного рівня нормативних документів, захисту внутрішнього ринку від необгрунтованого застосування імпортних та нових будівельних матеріалів, виробів і технологій, від яких залежить надійність, безпечність, якість будівель і споруд.



Бліц-коментар



Анатолій БЕЗУХ, голова державної корпорації ?Укрбудматеріали?:

- Підприємства галузі повинні постійно вдосконалювати свою діяльність. Адже більшість з них мають необмежені ресурсні можливості для експорту своєї продукції, це, передусім, стосується неметалорудної, нерудної, скляної, полімерної і сантехнічної промисловості. Саме за рахунок поліпшення їхньої діяльності корпорація збільшує експортні поставки.

За минулий рік вони зросли всього на 2,5%. Звичайно, цього недостатньо. Але необхідно врахувати те, що триває глобалізація ринку, і надалі забезпечувати позитивну експортну динаміку буде складніше. Певні труднощі можна очікувати із вступом України до Світової організації торгівлі. Тому маємо серйозно готуватися до загострення конкуренції. Необхідно змінювати філософію ведення бізнесу. Це розуміння має бути не лише на рівні керівників, але й усього персоналу.



Лев ЧЕРНЯК, начальник управління керамічної та неметалорудної промисловості.

- Підприємства, що розуміються на важливості якісних перетворень у виробничих процесах, безперечно, докладатимуть зусиль з впровадження передових міжнародних систем управління якістю. Але досягти значних позитивних результатів без істотного технічного переоснащення засобів виробництва навряд чи можливо.

Прикладом є Славутський комбінат ?Будфарфор?. Це підприємство практично не має проблем зі збутом. Виробництво сантехнічної продукції зростає, лише торік - майже на 20%. Досягнуте покращення якості продукції базується на великій роботі керівництва комбінату з модернізації технології та обладнання.

Значні зрушення відбулися на ЗАТ ?Харківський плитковий завод?, де поряд з модернізацією потоково-конвеєрних ліній налагоджена і система управління якістю продукції. Таким чином досягнуто майже 80% виробів першого сорту. Проте подальша модернізація виробництва та підв&#

Другие разделы

© 2003-2024 www.derevodom.com