Технологии строительства и деревообработки.

Реконструкція житла: велика програма - великі проблеми

Огляд четвертої міжнародної виставки-конференції "Реконструкція житла-2002"

Василько Н. Реконструкція житла: велика програма - великі проблеми // Будмайстер. 2002. №13. C.38-39

4-7 червня у Києві в Українському домі відбулася четверта міжнародна виставка-конференція ?Реконструкція житла-2002?, яка в черговий раз засвідчила актуальність питань, пов'язаних з реконструкцією значної частини житлового фонду країни, сьогоднішній стан якого не відповідає підвищеним вимогам із якості та комфорту.



Голова Держбуду України Валерій Череп, який взяв участь у виставці, назвав реконструкцію житлових будинків перших масових серій одним із важливих напрямків діяльності Комітету та всіх зацікавлених міністерств та відомств. Він ще раз наголосив на тому, що Програма реконструкції названих вище будинків, розроблена за дорученням Президента України, виконується далеко не повною мірою. Реконструюються лише окремі будинки та споруди. В цілому ж по країні необхідно обновити більше 70 млн. кв. м - майже 23% від усього багатоквартирного житлового фонду. Серед причин, що гальмують реалізацію намічених заходів, називалися, передусім, ті, що пов'язані з нормативно-правовим, методичним, матеріальним забезпеченням та фінансово-інвестиційними механізмами.

- Важливо й те, щоб масштабна реконструкція здійснювалася з використанням прогресивних архітектурно-конструктивних та енергозберігаючих інженерних рішень, сучасних та економічних будівельних матеріалів, - сказав на відкритті виставки голова державної корпорація ?Укрбудматеріали? Анатолій Безух. Якщо йдеться про реконструкцію будинків перших масових серій, дуже гостро постає питання енергозбереження. Фахівці підрахували, що через бетонно-панельні стіни втрачається до 40% теплової енергії. Тому, щоб утеплити будинки, необхідно, насамперед, виробляти в достатній кількості ефективні стінові та теплоізоляційні матеріали, сучасні види скла, покрівлі тощо.

- Нині наукові заклади та підприємства державної корпорації ?Укрбудматеріали? здатні розробляти та випускати їх відповідно до сучасних вимог. Маємо чимало розробок, спрямованих на зниження витрат паливно-енергетичних ресурсів при виробництві будівельних матеріалів, розширення асортименту продукції та покращення її якості, - сказав в інтерв'ю кореспонденту ?БМ? директор Українського НДІ будівельних матеріалів та виробів (НДІБМВ) Віталій Сай.

- За дорученням Держбуду Інститут щороку складає каталог будівельних матеріалів, бере участь у підготовці та проведенні міжнародної виставки-конференції ?Реконструкція житла?. Результати наукових досліджень постійно друкуються у спеціалізованих виданнях.

Фахівці НДІБМВ готові запропонувати підприємствам розробки сучасних будівельних матеріалів, дефіцит яких нині покривається за рахунок імпорту. Серед них - сухі будівельні суміші, плитна волокниста теплоізоляція, спучений перлітовий пісок і вироби на його основі тощо. На широке впровадження у виробництво розрахована і серія швидкісних пальників для спалювання газу низького та середнього тиску в печах випалу керамічних виробів та в шахтних печах випалу вапняку. Їх експлуатація вже дає відчутні результати, і таке впровадження повинно бути набагато ширшим, - зазначив Віталій Сай.



Фасад

НДІБМВ протягом останніх років тісно співпрацює з багатьма підприємствами, серед яких ЗАО ?Слобожанська будівельна кераміка?

- найбільший виробник лицьової керамічної цегли та фасонних виробів, що мають широку кольорову гаму, різноманітну фактуру. Випускають тут і сухі будівельні суміші, садово-архітектурні керамічні вироби, плитку для підлоги та сходів.

На стенді ?СБК? також розміщувалася продукція фірми ?фасад? - серія нових матеріалів під цією торговою маркою розроблена спільно з фахівцями НДІБМВ.

- Виробництво та застосування матеріалів серії ?Фасад? продиктоване необхідністю, - говорить директор фірми Петро Варшавець. - На стінах цегляних будинків досить часто з'являється білий наліт - так звані висоли. Щоб запобігти цьому, цеглу необхідно попередньо обробити - для цього й служить гідрофобізатор ?Фасад-1?. Якщо ж наліт з'явився, то його можна очистити ?Фасадом-2?.

Прозоре покриття ?Фасад-3? є гарною грунтівкою для ?Фасаду-1? та водоемульсійних фарб. Безбарвний ?Фасад-4? допомагає захищати зовнішні адсорбуючі поверхні від проникнення вологи, утворення грибків та плісняви. Фарба ?Фасад-5? призначена для внутрішніх робіт. Покривають нею не лише цегляні, а й бетонні поверхні, штукатурки. Спеціальні фарби призначені для зовнішнього застосування - гідроізоляційна на акриловій основі ?Фасад-6? та універсальна емульсійна ?Фасад-7?.



Утеплювачі



Нові види утеплювачів складають конкуренцію багатьом закордонним аналогам. На виставці було представлено екструзійний пінополістирол, виробництво якого торік освоєно на Житомирському заводі силікатних виробів - майже 18 тис. куб. м на рік. Широкі перспективи відкриваються для застосування екологічно чистих базальто-волокнистих теплоізоляційних матеріалів, тим більше, що Україна є ?батьківщиною? цих унікальних утеплювачів. Нині їх випуск (близько 50 видів композицій) розширюється на двох провідних у цій галузі підприємствах - Білицькому заводі ?Теплозвукоізоляція? та Чернівецькому заводі теплоізоляційних матеріалів.

Виробництво базальтових утеплювачів відроджується на Дніпропетровському заводі теплоізоляційних виробів. Почало цю справу і новостворене київське підприємство ?Віче?.

Виставка показала, що особливого значення набуває зовнішнє утеплення будинків. Тому швидко зростає попит на необхідні для цього матеріали та конструкції до них. Значна їх кількість поставляється від зарубіжних виробників, які, передусім, є лідерами в цій галузі.

Так, на виставковому стенді рівненської фірми ?Реноме? демонструвалася ефективна зовнішня система утеплення та оздоблення фасадів та інтер'єрів Capatect. Унікальний склад її компонентів (акрилових та мінеральних) забезпечує міцність та функціональність фасадів будівель у всіх кліматичних зонах не менше як на ЗО років. Менеджер фірми ?Реноме? Михайло Онищук зазначив, що на сьогодні - це одна із найбільш популярних систем - понад 150 млн кв. м будівель у всьому світі утеплено або оздоблено із використанням технологи Capatect.

?Реноме? займається будівництвом, реконструкцією та постачанням будівельних матеріалів більше 10 років. Має власну мережу дилерів в Україні, фахівці постійно проходять навчання безпосередньо у провідних виробників будівельних матеріалів щодо їх правильного застосування.



Вікна

Великою проблемою залишаються віконні конструкції. Через них (при нашому кліматі та застарілих технологіях виготовлення) втрачається до 60% тепла. Вихід - використовувати вікна із сучасними одно- і двокамерними склопакетами, в яких за рахунок додаткового повітряного прошарку опір теплопередачі зростає до нормативного коефіцієнта, вони стають в 1,5-2 раза ?теплішими?.

Високоякісне листове поліроване і загартоване скло для ?євровікон? виробляє Лисичанський завод ?Пролетарій? на сучасному обладнанні, що дає змогу забезпечувати його якість на рівні кращих світових зразків. Вчасно проведена реконструкція й модернізація підприємства дає можливість постійно збільшувати обсяги виробництва скла, що користується постійним попитом. Налагоджується випуск нових видів продукції, серед яких кольорові та склодзеркальні вітражі, дзеркала та інше.

На виставці продукцію Лисичанського склозаводу представляла київська фірма ?Укрфлоат?, яка є офіційним регіональним дистриб'ютором згаданого заводу. Директор фірми Тетяна Мельничук відзначила, що попит зростає на всі види скла, особливо будівельне. Нові технології у склінні віконних конструкцій, балконів, зимових садів вимагають поліпшених фізико-технічних параметрів скла, підвищеної міцності, термостійкості. Тому на ?Пролетарії? особливого значення надається виробництву загартованого скла, що постійно може задовольняти ці вимоги.



Покрівля



Не менш важливе питання - рулонні покрівельні матеріали, які займають на наших будівлях величезні площі. Щорічно значні бюджетні кошти комунальних служб витрачаються саме на ремонт цих покрівель, бо ?латати? їх доводиться майже кожні два-три роки. Це відбувається тому, що для покриття даху застосовуються переважно традиційні марки руберойду - на картонній основі та окисленому бітумі. Тому сьогодні широко пропонуються матеріали нового покоління - на модифікованому бітумі, на скло- та поліефірній основі, що мають значно довший термін експлуатації. Такі матеріали на виставці представляли кілька виробників, зокрема фірма ?Фібребіт?, яка стала першим вітчизняним виробником сучасних бітумно-полімерних покрівельних та гідроізоляційних матеріалів.

У травні 2000 року виробництво покрівельних та гідроізоляційних матеріалів нового покоління розпочалося на Славутському руберойдовому заводі, де встановлено сучасне повністю автоматизоване італійське устаткування потужністю 12 млн. кв. м на рік. Минулого року на ньому було випущено майже 12 млн кв. м продукції, яка відповідає кращим європейським аналогам.

Протягом минулого року успішно нарощувалося виробництво покрівельних та гідроізоляційних матеріалів під торговою маркою ?Крембіт? і на кременчуцькому підприємстві ?Бласто?, що розпочалося наприкінці 2000 року. Їх випуск становив більше як 1 млн. кв. м при потужності 4 млн. кв. м. Застосовувалися вони переважно для ремонту покрівель промислових об'єктів та багатоповерхових житлових будинків.

?Крембіт? має синтетичну основу (склополотно або поліестер, що постачається від концерну Schuller), на яку наплавляються бітумні матеріали Кременчуцького нафтопереробного підприємства, модифіковані СБС-каучуком, що гарантує йому термін експлуатації більше 10 років. Це підтверджено результатами досліджень сертифікаційних лабораторій.

?Бласто? виробляє також повністю сумісні з матеріалами ?Крембіт? модифіковані мастики для гідроізоляції складних вузлів та деталей будівельних конструкцій. Цього року розпочато випуск матеріалу ?Крембіт-міст? з підвищеною міцністю поліестеру та з більшим вмістом модифікатора, що поліпшує фізико-технічні характеристики готового матеріалу. Фахівці рекомендують його застосовувати для гідроізоляції особливо відповідальних споруд.

В Києві торгову марку ?Крембіт? представляє ТПП ?Будавтотранс?, що працює на ринку будівельних матеріалів протягом 10 років. Як повідомив його директор Володимир Антонюк, продукція фірми ?Бласто? є однією з кращих на ринку, недорогою та досить зручною у застосуванні, а вартість покрівель за формулою ?матеріал + робота? виходить не вищою, ніж при використанні традиційного руберойду та мастики до нього при набагато кращому результаті. Тому ?Будавтотранс? активно займається впровадженням цих матеріалів у будівництво.



Сухі суміші



Розширюється сфера застосування сухих мінеральних та полімермінеральних сумішей у будівництві та реконструкції будівель - для вирівнювання стін, стелі, підлоги для різних оздоблювальних, лакофарбових, мурувальних, тепло- і гідроізоляційних робіт, що надають значні переваги порівняно з традиційними розчинами і бетонами. Їх масове виробництво в Україні розпочалося з 1997 року і зараз активно розвивається. П'ять найбільших підприємств входять у державну корпорацію ?Укрбудматеріали? на правах асоційованих членів. Поряд із відомими фірмами, такими як ?Хенкель Баутехнік (Україна)?, ?Строймак Кнауф?, розвиваються нові підприємства.



Санітарно-технічна кераміка



З розширенням будівництва зростає попит на санітарно-технічну кераміку. Нині її в Україні виробляють два підприємства - ?Дніпрокераміка? у Пологах Запорізької області та ?Будфарфор? у Славуті Хмельницької області. Як повідомив директор комбінату ?Будфарфор?, цього року завершено реконструкцію одного із - основних цехів, що здійснювалася за власні кошти підприємства. Це дає можливість майже на 25 % збільшити випуск нових форм санітарної кераміки типу ?Орхідея?, ?Комфорт?, ?Ранок? та повніше задовольняти потреби будівельників більш високоякісною продукцією сучасного дизайну

Другие разделы

© 2003-2025 www.derevodom.com