Технологии строительства и деревообработки.

Придбання ділянки. Планування та благоустрій ділянки

Поради для тих, хто хоче спорудити власне житло

Придбання ділянки. Планування та благоустрій ділянки // Наш дiм. 2001 . №1. C. 4-8


Спорудження власного будинку починається з пошуку і визначення місця та ділянки землі. і тут треба бути дуже уважним, навіть прискіпливим, адже будинок повинен стати затишною фортецею, а не холодною спорудою, що стоїть на перетині семи вітрів. Тому при купівлі чи довгостроковій оренді ділянки під забудову слід звернути особливу увагу на ряд важливих моментів: місце знаходження, площа ділянки, грунтові води, лавини, втрати тепла, автомагістралі, високовольтні лінії, наявність глибоких ярів та впадин, інфраструктура. Важливим критерієм є також ціна та реальність оформлення надійних документів.Ціна і необхідна площа ділянкиЦіна за ділянку залежить від загального стану цін на нерухомість. Поблизу міста, озера чи моря вона може сягати значної суми. Купуючи ділянку, доцільно перевірити її на наявність радіації, радіоактивних плям. Не бажані на ділянці великі ями, круті схили, звалища сміття. Також слід враховувати підземні води, підземне випромінювання, високовольтні лінії, антенні системи, які негативно діють на здоров'я не тільки людей, але й тварин і рослин. Всі ці фактори також впливають на ціноутворення.

За підрахунками фахівців ідеальний розмір ділянки для будинку з однієї сім'ї має становити 500 - 800 кв.м.Втрати тепла через вітерВтрати тепла через вітер на відкритому підвищенні можуть збільшуватися в чотири рази порівняно із захищеним південним схилом. При цьому на відкритому підвищенні значно збільшується вірогідність негативного впливу вітрів та дощу на будівлю (руйнування стін, зривання покрівлі чи навіть даху).Втрати тепла через місцезнаходженняНайкращим місцем для спорудження будівлі є захищений південний схил. Тільки завдяки такому місцезнаходженню будинку зимою буде економитись близько 20% тепла порівняно з будинком, який знаходиться на рівнині. При купівлі ділянки слід враховувати, що температура навколишнього повітря на захищеному південному схилі приблизно на 2 град, вища, ніж на рівному місці. На відкритому підвищенні, а також у впадинах температура повітря зимою на 2-3 град, нижча, ніж на рівнині. Отже, втрати тепла у таких будинках збільшуються на 10-25%.Втрати тепла через спосіб забудовиВажливим фактором економії тепла є спосіб розміщення будівель. Тому перевагу слід надати блочній формі забудови, при якій потрібно на 67% менше енергії, ніж при відокремленій, оскільки площа, що піддається морозу в другому випадку значно збільшується.інфраструктураДуже важливо звернути увагу а інфраструктуру. Мова йде насамперед про наявність дороги, яка по можливості має пролягати на північній стороні ділянки, про підведення води, струму, газу, тепла, телефону, а також про налагодження системи очищення снігу.Грунтові водиГрунтові води можуть вплинути на весь план забудівлі ділянки, адже саме від їх наявності залежить практична побудова фундаменту для дому, підвалу, а також завезення землі для насипу. Щоб у майбутньому уникнути головного болю, необхідно визначити глибину їх залягання. При цьому слід мати на увазі, що у засушливі роки і глибина залягання ґрунтових вод може значно збільшуватись. Важливу інформацію з цього питання можуть дати сусіди, які проживають у цій місцевості.Місце знаходження ДіЛЯНКИКожна людина обирає місце для будівництва власної оселі відповідно до своїх вподобань. Але такі питання, як щоденний шлях до роботи віддаленість від магазину, базару, лікарні, дитячого садка чи школи, необхідно враховувати у будь-якому разі. Доцільно, щоб поздовжня вісь ділянки була зорієнтована Північ-Південь чи Схід-Захід. Це дасть можливість раціональніше планувати забудову ділянки, а також розбивку саду. Якщо планується будувати у гірській місцевості, то обов'язково треба врахувати можли вість гірських обвалів, снігових лавин, зсувів, потоків тощо.

Щоб остаточно вирішити питання купівлі ділянки, знавці радять пожити на ній кілька днів, прислухаючись до себе і аналізуючи почуття, що з`являються при цьому.Планування та благоустрій ділянкіОсновним постулатом, від якого відштовхуються для раціональної організації індивідуальної земельної ділянки та розміщення на ній житлового будинку господарських і побутових споруд, є те, що житловий будинок і земельна ділянка повинні бути нерозривними складовими єдиного організму, тобто наибезпосереднішим чином впливати одна на одну і визначати взаємну структуру будинок - планування ділянки, ділянка - планування будинку.

Планувальна та об`ємно-просторова структура житлового будинку перебуває у прямій залежності від розмірів ділянки, особіиво від ширини по фронту вулиці, від форми та рельєфу, орієнтації за сторонами світу, а також від того що і де передбачається розмістити. Не зайвим буде врахування плану розміщення будинків та господарських споруд на сусідніх ділянках.

Перед тим як приступити до освоєння ділянки доцільно розробити детальний письмовий план послідовності виконання усіх етапівбудівельних робіт. Почніть із креслення своєї ділянки в масштабі 1:50 або 1:100. Перенесіть на схему розміри ділянки, її сторін, орієнтацію за строна ми світу, вхід, місце, де повинен бути будинок і госпблок. Якщо на вашій ділянці є гарні дерева або кущі, не поспішайте їх викорінювати. Розглядаючи різні варіанти розміщення всіх необхідних вам компонентів ділянки подбайте про те щоб вони органічно вписувались у вже існуючий природний ландшафт.

Обов`язково треба враховувати особливості рельєфу місцевості, глибину залягання підгрунтових вод і напрямок пануючих вітрів. Всі ці фактори дають можливість точно виз начити, що і де ви можете посадити на своїй ділянці. Наприклад якщо глибина підґрунтових вод менша 1 метра, то перш ніж саджати плодові дерева, ділянку потрібно осушити.

Невеличкий горбик чи заглиблення також можна оптимально вписати у загальний план забудови. Вони можуть стати природною основою альпінської гірки та матенької водойми.

Якщо з якогось боку у напрямку ділянки дмуть основні вітри варто подумати про те як її захистити. Це можна зробити, наприклад за допомогою живоплоту.

Перш ніж розпочинати зведення будівель, необхідно підготувати поверхню ділянки - засипати ями, викорчувати пеньки. При цьому важливо зберегти верхній, найбільш родючий шар грунту, не порушити рельєф і основні природні стоки поверхневих вод, передбачити загальний збір і відведення паводкових вод у низини ділянки. Крім того, не слід забувати, що ваша ділянка - це шматочок живої природи, що тісно пов'язаний із навколишнім ландшафтом. Тому не треба прагнути ідеально вирівнювати поверхню садової або присадибної ділянки. Максимальне збереження природного рельєфу й існуючих зелених насаджень не тільки позитивно впливає на водно-повітряний режим ґрунтового прошарку, але і дає змогу оригінально вирішити благоустрій території, додати їй художнього образу.

Намітивши основні функціональні зони ділянки, визначте місце для розміщення будинку, господарських будівель, доріжок, плодового саду, городу, квітника і приступайте до закладання саду.

Загальні правила будівництва залишають кожному індивідуальному забудовнику надзвичайно широкий простір для організації земельної ділянки за власними уподобаннями. Багаторічний народний досвід та практика професійного архітектурного проектування дають можливість подати кілька рекомендацій, які, можливо, стануть вам у пригоді. Перше і найголовніше - постарайтесь обмежити кількість споруд на ділянці. Практично всі господарські об'єкти (крім приміщень для утримання худоби і птиці) можна розмістити в підвалі чи частині першого поверху.

Якщо ж з тих чи інших причин, крім житлового будинку, ви споруджуєте на своїй ділянці ще й інші будівлі, скажімо, сарай, літню кухню, тепличку тощо, постарайтесь їх максимально зблокувати.

Будинок не слід розташовувати посередині ділянки. Краще це зробити ближче до однієї з бічних меж (якщо є така можливість, то до північної, - будинок не затінюватиме землю). Відстань між його стіною і межею ділянки слід залишити не менше 1 м для того, щоб можна було доглядати і, за необхідності, ремонтувати будинок.

Веранду доцільно зорієнтувати на північ або схід, щоб вона менше нагрівалася під сонцем. Тут також улаштовують літні їдальні, скажімо, під перголами (які обсаджують виткими рослинами - виноградом, плющем тощо), альтанки, за необхідності - дитячі майданчики. Декоративні та плодово-ягідні рослини створять інтер'єр "зеленої кімнати", яка збільшує площу будинку в теплий період року.

Будинок варто ставити на найвищому місці ділянки, щоб вода від атмосферних опадів обходила його стороною. Щоб запобігти утворенню брудних калюж у відповідних місцях можна зробити підсипку або улаштувати канавки для відводу води в кювет. Особливу увагу звертайте на це при плануванні ділянки з ухилами. Для перехоплення води, що стікає до будиночка, можна влаштувати водозбірну канаву, по якій вода буде стікати в низину ділянки.

Господарські будівлі, як правило, споруджують у глибині ділянки на значніі відстані від житлових будинків. Якщо господарський під'їзд планується з боку вулиці, їх доцільно максимально наблизити до будинку або навіть зблокувати з ним.

Ведення особистого присадибного господарства з певною орієнтацією на товарне виробництво можливе на ділянках 1200-1500м і більше. Тут доречно було б згадати і про інтенсивні технології закритого грунту ? так звані Сонячні вегетарії. Мова йде про технології, що незалежно від погодних умов дозволяють одержувати постійні високі врожаї на індивідуальних земельних ділянках.

Крім основних житлових і господарських будівель, на ділянці рекомендується передбачити майданчикдля відпочинку з розміщенням на ньому альтанки, навісу з декоративних рослин, декоративної водойми, дитячого куточка з пісочницею, квітника й ослонів.

Найоптимальніший розрахунок окремих функціональних зон садової ділянки може бути таким: загальна площа - 600 м2; площа забудови - 50 м2; доріжки, площадки - 50 м2; сад - 300 м2; город - 60 м2; зона відпочинку і дитячого майданчика - 75 м2; господарська зона - 40 м2; квітники (або резервний фонд) - 25 м2. Звичайно, цей розрахунок дуже приблизний. Господар може змінювати в ньому буквально все, але таке розміщення зон найраціональніїпе, якщо ділянка для господарів - це не тільки сад і город, але й місце відпочинку.

Організація власної земельної ділянки, розміщення на ній житлового будинку та різноманітних господарських і побутових споруд визначаються не лише побажаннями забудовника, а й регламентуються в законодавчому порядку містобудівними і будівельними нормами, мета яких, з одного боку - допомогти забудовнику не допустити небажаних для себе явищ у протипожежному чи санітарно-гігієнічному відношенні, а з іншого - простежити, щоб він не створював незручностей і, водночас, небезпеки знову ж таки у протипожежному чи сантіарно-гіїенічному аспекті іншим громадянам, сусідам.

Протипожежні розриви між житловими будинками на сусідніх ділянках (а також між житловими будинками і господарсько-побутовимн спорудами як власними, гак і сусідськими) мають становити не менше 8 м. Враховується, що на сьогодні і житлові будинки, і господарські споруди, як правило, будуються з цегли, з перекриттям по дерев'яних балках і дахом по дерев'яних кроквах. При застосуванні інших матеріалів, залежно від їх горючості змінюються і розміри протипожежних розривів. Між двома сусідніми будинками, які не мають вікон, дозволяється не дотримуватись протипожежних розривів.

Санітарно-гігієнічні розриви між сусідніми будинками, а також між будинком і господарськими спорудами, в стінах яких є вікна, становлять 7 м. Крім того, санітарно-гігієнічннй розрив між житловим будинком і господарськими спорудами, де утримується худоба та птиця, має бути не менше 12м.

Особливу увагу зверніть на відстань від господарських споруд для худоби, гноєсховища, надвірного туалету до колодязя чи колонки. Вона має бути не менше 20 м. Містобудівні правила регламентують також установлення житлових будників та інших споруд стосовно вулиці: споруди на головній, магістральній вулиці мають стояти не ближче 6 м від межі ділянки; на другорядній (житловій) вулиці - не ближче 3 м. Господарські споруди взагалі рекомендується переносит вглиб садиби, за винятком гаражів, які припускається ставити просто на межі ділянки, але так, щоб відкриті ворота не заважали руху пішоходів.

Єдиної схеми розміщення плодових, ягідних і декоративних рослин на індивідуальній ділянці не мо

Другие разделы

© 2003-2024 www.derevodom.com