Технологии строительства и деревообработки.

Як спроектувати чашу басейну?

Поради працівника підприємства "Збірні будинки" щодо проектування чаші басейну та його будівництва на присадибній ділянці

Липовенко В. Як спроектувати чашу басейну? // Наш дiм. 2000. №4. C.10-11

За останній час до редакції приходить багато листів з проханням розповісти про проектування та будівництво басейнів. Потрібно підкреслити, що, особливо, утримання басейну в належному стані - справа непроста, як інколи ми читаємо у ваших листах. Потрібно використовувати складне автоматичне обладнання. Інакше омріяний басейн перетвориться на "калюжу" для гусей та качок. На запитання щодо проектування чаші басейну та його будівництва на присадибній ділянці відповідає працівник підприємства "Збірні будинки" В. Липовенко.

Отже, зробіть для своєї сім'ї разом із підприємством "ЗБІРНІ БУДИНКИ" подарунок - басейн!

З питань проектування, будівництва та обслуговування басейнів, а також різноманітних консультацій звертайтесь за адресою:

м. Київ, вул. П. Радченка, 27; тел. 277 68 36;



тел./факс 277 51 48. ПП Г. А. А. "ЗБІРНІ БУДИНКИ".





Басейн - це чудове місце не лише для купання, але й для зняття фізичних та психологічних навантажень, які виникають в результаті стресів та тяжкої фізичної роботи; це також спосіб загартовування організму, лікування та відпочинку. Поринати в чисту прозору воду - найвища насолода для кожного.

Розробка проекту чаші - справа досить складна і відповідальна. Саме на стадії проектування визначаються такі важливі показники, як необхідний обсяг земляних та бетонних робіт, номенклатура та витрати матеріалів, строки будівництва, навантаження на основу і т.ін.

Проектування чаші басейну, як правило, складається з трьох етапів: архітектурне планування; статичний розрахунок; конструювання елементів чаші. На етапі архітектурного планування архітектор, враховуючи побажання замовника, розробляє відповідно до діючих будівельних та санітарних норм ескізний проект басейну - його розташування, форму, розміри, тип і т. ін. При цьому необхідно враховувати ряд факторів. Наприклад, призначення басейну, розміщений підсобних приміщень, матеріал для внутрішнього оздоблення чаші.

Одним із головних завдань, що вирішуються на стадії архітектурного проектування, є забезпечення гармонічного вписування басейну в існуючий інтер'єр, надання басейну архітектурної виразності та стилю.

На етапі статичного розрахун-чаші басейну визначають-внутрішні зусилля в елементах чаші басейну від впливу зовнішнього навантаження. Такий розрахунок включає в себе ряд стадій і повинен виконуватися інженером-проектувальником.

На першій стадії обирається конструкція чаші басейну та матеріали, з яких вона буде виготовлена. У кожному конкретному випадку при виборі варіанту чаші головна увага приділяється надійності, довговічності, естетичності, термінам виконання, вартості та доступності використовуваних матеріалів. Виходячи з перелічених критеріїв зараз найбільш оптимальним конструктивним рішенням є чаші із монолітного залізобетону.

Разом з тим, завдяки простоті та швидкості монтажу, досить поширеними стали збірні басейни, які мають різні конструкції: із збірних панелей, металевих листів та навіть надувні. Особливістю таких басейнів є те, що всі їх елементи фірмою-виготівником вже розраховані і запроектовані на певні суворо обговорені умови будівництва та експлуатації.

На другій стадії визначається основа, на яку буде встановлюватися чаша і на яку буде передаватися навантаження від басейну. Основою може бути грунт (у випадку, коли басейн занурений у землю), система колон, стін та міжповерхових перекриттів (у випадку, коли басейн знаходиться високо над землею).

В якості ґрунтової основи частіше використовують скельні, гравілисті, піщані, супіщані, суглинисті та глинисті ґрунти. Ні в якому разі не можна використовувати мулисті або заторфовані ґрунти, оскільки під навантаженням вони можуть сприяти значним деформаціям чаші.

Обираючи фунтову основу необхідно також враховувати наявність та інтенсивність фунтових вод, глибину промерзання, ступінь осідання або здуття фунту.

В якості основи під басейн, що знаходиться високо над землею використовують залізобетонні або металеві перекриття, що спираються на несучі стіни чи колони.

На третій стадії визначають напрямок та величину навантажень, які діють на стіни, дно та основу чаші від фунту, води, людей, обладнання і т.д. Всі ці навантаження необхідно розраховувати з урахуванням коефіцієнтів надійності.

На четвертій стадії складається розрахункова схема чаші басейну або її окремих елементів. Слід зазначити, що басейн належиш до просторових конструкцій, при розрахунку яких слід враховувати спільну роботу стін та дна. З урахуванням цієї особливості чашу розраховують на комп'ютері використовуючи метод кінцевих елементів (МКЕ) або метод кінцевих різниць (МКР). Для спрощення інженерних розрахунків несучу систему резервуарів часто ділять на окремі елементи, розрахунок яких виконують окремо.

На п'ятій стадії виконують сам статичний розрахунок чаші басейну. Статичний розрахунок проводиться у відповідності з діючими будівельними нормами та правилами з використанням методів будівельної механіки, опору матеріалів та теорії пружності.

У результаті розрахунку визначаються внутрішні зусилля у стінах, днищі, а також у вузлах з'єднання і обираються перерізи несучих елементів чаші (наприклад, товщина дна і стін, площа арматури і т.д.) Підібрані перерізи повинні задовольняти нормативні вимоги щодо міцності, деформацій та щілино-стійкості.

Конструювання елементів чаші басейну поділяється на два розділи:

1) конструювання несучих елементів чаші басейну (днища та стін);

2) конструювання захисних, гідроізоляційних та оздоблювальних покриттів. Конструювання стін та днища чаші полягає у оптимальному розміщенні їх конструктивних елементів з точки зору прийнятої технології виготовлення, результатів розрахунків і у відповідності з діючими будівельними нормами та правилами. Крім того, необхідно враховувати розміщення закладних елементів обладнання басейну.

У разі необхідності у чаші басейну передбачаються температурні та деформаційні шви.

При конструюванні чаші басейну обирають також конструкції захисних, гідроізоляційних та оздоблювальних покриттів. При високому рівні ґрунтових вод може виникнути потреба у розробці проекту дренажу.

За результатами розрахунків та конструювання розробляється робоча Документація на чашу, яка включає опалубкові креслення, схеми армування, креслення арматурних елементів, характеристики матеріалів та пояснювальну записку.

Зазначимо, що спорудження басейну вимагає досить великих зусиль. Але на допомогу вам можуть прийти спеціалісти підприємства "ЗБІРНІ БУДИНКИ", які споруджують басейни будь-якої конфігурації, різної складності, кахельні і плівкові; як у комплексі зі спорудженням будинку, так і окремо. Крім того, підприємство "ЗБІРНІ БУДИНКИ" може взяти на обслуговування ваш басейн.

Спеціалісти фірми можуть збудувати штучну водойму, "альпійську гірку" або водоспад за вашими чи своїми ескізами.

І це ще не все. Підприємство "ЗБІРНІ БУДИНКИ" здійснює монтаж "під ключ" усіх інженерних комунікацій: водопроводу, каналізації, опалення, водяного опалення під підлогою із найсучасніших матеріалів, таких як PVC, РР, РЕХ, мідь. За бажанням замовника фірма може викопати криницю, змонтувати сантехніку, встановити опалювальні прилади. Крім того, може виконати геодезичну зйомку, зробити вертикальне планування, розбивку та виніс в натуру ваших будівель. ***

Ні для кого зараз не є таємницею той факт, що вода в природних водоймах далека від санітарних норм. Басейни ж вигідно відрізняються тим, що очищення і дезінфекція води проводиться в них 1-2 рази на тиждень при простому обслуговуванні, або постійно підтримується автоматичними дозаторами. Завдяки спеціальним хімічним домішкам досягається ідеальна прозорість води, яка навіть може використовуватись для пиття.

Очищення проводиться спеціальними фільтрувальними установками, де в якості фільтрувального шару застосовують кварцовий пісок багатошарового засипання. Дезінфікувати воду можна вручну, додаючи спеціальні хімічні препарати, або в автоматичному режимі. Спеціальне дозувальне обладнання та датчики контролю води полегшують обслуговання басейну. Завдяки ним контролюється не лише чистота води, але й оптимальна для шкіри людини величина РН-кислотності. Це термометри, тестери контролю води, гідропилососи (які мають безліч модифікацій, в тому числі і гідропилососи-роботи, які в автоматичному режимі чистять дно та стіни вашого басейну). Представлено також широкий вибір приладів підсвічування - прожектори від 50 до 200 Вт, а також драбини, поручні, спеціальні покриття, різноманітні іграшки для дітей. Не можна не згадати про гідромасажне обладнання, гейзери, установки протитечії та інше.

Необхідну температуру води забезпечують бойлери - електричні та водяні (від системи опалення), контроль яких може бути як простим так і електронним.

На сьогоднішній день підприємство "ЗБІРНІ БУДИНКИ" може запропонувати широкий асортимент обладнання виробництва різних фірм - на будь-який смак та гаманець.


Другие разделы

© 2003-2024 www.derevodom.com