Технологии строительства и деревообработки.

Тепло вашому дому!

Огляд ринка теплоізоляційних матеріалів

Рудавський О. Тепло вашому дому! // Будмайстер. 2001. №21. C.19-21


Досвід розвинутих країн свідчить, що на сучасному рівні розвитку будівельної індустрії, витрати тепла в наших оселях можуть бути зменшені більш як на 35%. Одним з головних напрямків, який дає змогу реалізувати резерви енергозбереження, є утеплення огороджувальних конструкцій будинків. Але оскільки ця пробема включає досить широкий спектр питань, звузимо наразі її межі до огляду ринку теплоізоляційних матеріалів.

Світова та вітчизняна будівельна індустрія пропонує сьогодні досить широкий вибір теплоізоляційних матеріалів, кожний з яких має свої технічні характеристики та галузь застосування. Це і пінобетон, і пінопласт, і керамзит, і мінеральна вата, і скловолокно... їх усіх можна класифікувати за кількома ознаками. По-перше, за призначенням -будівельна та технічна ізоляція (які в свою чергу можуть бути поділені за більш вузькими сферами застосування: для покрівлі, стін, підлоги тощо); по-друге, за формою виконання - у вигляді матів, плит та циліндрів; по-третє, за характером обробки - фольго-вані, гідрофобізовані, з паперовим покриттям, металевою сіткою, пластиком, склополотном тощо); по-четверте, за стійкістю до впливу вогню - негорючі та важкогорючі; по-п'яте, за щільністю - м'які, напівжорсткі, жорсткі.

Отже, розглянемо більш детально, що являють собою окремі види утеплювачів і яке місце вони посідають на вітчизняному ринку.Мінеральна ватаМінеральна вата - це волокнистий матеріал, що отримується з розплавів гірських порід (зокрема базальту), металургійних шлаків та їх сумішей. Провідні світові виробники мінеральної вати як сировину використовують виключно гірські породи, що дає змогу отримувати продукцію вищої якості з тривалим періодом експлуатації. Мінеральна вата, отримана з відходів металургійного виробництва, має багато гірші експлуатаційні властивості, тому її застосування виправдано лише при спорудженні тимчасових будівль та конструкцій. В Україні базальтових порід, необхідних для виробництва базальтової вати, особливо багато в Рівненській області.

Основною властивістю мінеральної вати (як, до речі, й скловати) є негорючість у поєднанні з високою тепло- та звукоізолюючою здатністю, стійкістю до температурних деформацій, негігроскопічністю, хімічною та біологічною стійкістю, екологічністю та легкістю виконання монтажних робіт. Вироби з мінеральної вати належать до класу негорючих матеріалів. Більш того, вони ефективно протидіють поширенню полум'я й використовуються як протипожежна ізоляції для вогнезахисту. Мінеральні волокна здатні витримувати температуру понад 1000?С, однак зв'язуючий компонент починає руйнуватися вже при температурі 250?С.

Важливим параметром мінераловатних матеріалів є здатність до збереження своїх геометричних розмірів протягом всього періоду експлуатації. Це запобігає утворенню містків холоду на стиках ізоляційних плит.

Мінеральна вата негігроскопічна, вміст вологи у виробах з неї за нормальних умов експлуатації становить 0,5% від об'єму. Щоб мінімізувати водопоглинання, мінеральну вату, як правило, піддають обробці спеціальними водовідштовхуючими розчинами.

Виробам з мінеральної вати притаманна висока паропроникність. Щоб мінімізувати можливість накопичення парів вологи й утворення конденсату, мінераловатний утеплювач має бути захищеним з внутрішньої сторони пароізолюючим бар'єром. З зовнішньої сторони, навпаки, мають бути створені умови для вільного виходу парів (висихання утеплювача).

Застосування мінеральної вати дозволяє забезпечити не тільки тепло-, а й звукоізоляцію стін. За нормальних умов експлуатації теплозвукоізоляційні та механічні властивості виробів з мінеральної вати зберігаються на своєму початковому рівні протягом кількох десятків років.

Серед знаних у світі виробників мінераловатних матеріалів, які найбільш повно представлені на українському ринку, можна назвати такі компанії, як PAROC (Фінляндія),4 ROCKWOOL (Данія), SAINT-GOBAIN ISOVER (Франція, заводи в Польщі та Чехії), IZOMAT (Словаччина). Зокрема, компанія PAROC виготовляє з мінеральної вати теплозвукоізоляційні плити та мати різного призначення. Вони можуть застосовуватися практично в будь-яких системах утеплення огороджувальних конструкцій (TEX-COLOR, НЕСК, DRYVIT, ALSECCO, BAYOSAN, TERANOVA, PRO TERMO WALL SYSTEM та інших). У тришарових панелях типу "сандвіч" та вентильованих фасадах застосовується плита IL. Фасадна жорстка плита RAL-4 широко використовується при оновленні фасадів, коли поверхня плити тинькується тонким або середнім шаром штукатурки. На ринку України широкий спектр мінераловатних утеплювачів представляє ISOVER, в тому числі матеріали для утеплення фасадів "контактним методом" (Fascoterm, Orsil) і фасадів, що вентилюються (Polterm, Ventiterm). Широку гаму (понад 40 різновидів) теплоізоляційних матеріалів з базальтових волокон пропонує й ROCKWOOL. Вони можуть використовуватися в усіх системах зовнішнього утеплення огороджувальних конструкцій, які виконуються як мокрим, так і сухим способом. Для навісних фасадів рекомендовано використовувати плити PANELROCK, а для стін з тинькуванням - ROCKMUR. Технічні характеристики мінеральної вати MIZOL (Словаччина) майже ті самі що і у ROCKWOOL. Асортимент виробів представлений мінера-ловатними плитами різної щільності та призначення, рулонними матами для ізоляції трубо- і паропроводів, скорлуп для труб, виконаних на замовлення.

Теплоізоляційні матеріали з базальтових волокон поставляє на ринок ряд вітчизняних виробників (зараз їх налічується 8, загальна проектна потужність - до 1 млн. куб.м умовної вати на рік). Так, ірпінський комбінат " Прогрес" першим в Україні (з 1969 року) розпочав випуск надтонких волокон на основі гірських порід базальту (кам'яна вата БСТВ). Крім цього матеріалу тут виробляються м'які теплоізоляційні плити ПМТБ-2 та мати МТПБ і МПБА. Білицький завод Теплозвукоізоляція" виробляє мати мінераловатні прошивні будівельні, плити жорсткі гідрофобізовані ПЖТЗ-14(19), придатні для утеплення зовнішніх стін. Ірпінський комбінат "Перемога" освоїв виробництво плит теплозвукоізо-ляційних ПМТБ завтовшки 40 мм. Київський комбінат " Будіндустрія" виготовляє прошиті склониткою мати з шлакобазальтового волокна у склополотні. Конкурентоспроможну продукцію випускає чернівецький завод теплоізоляційних матеріалів "Ротис". Перелік його продукції складають мати прошивні в обкладці із склотканини та безобкладинкові, плити м'які теплоізоляційні ПМТБ-2Б, ПМТБ-2А, мати м'які звукопоглинальні БЗМ, плити жорсткі теплоізоляційні ПЖТЗ. Житомирський завод мінераловатних виробів виготовляє мінераловатні плити гофрованої структури, які призначені для ізоляції будівельних конструкцій та трубопроводів.СкловатаОкрім теплозвукоізоляційних матеріалів з базальту в будівництві широко застосовують матеріали з скловолокна. Цей матеріал за технологією виробнитцтва та властивостями має багато спільного з мінеральною ватою. Для отримання скловолокна використовується та ж сама сировина, що й для виробництва звичайного скла. Типовий склад сировини такий: скло або його відходи (50%), пісок, сода, вапно. Щоправда, для спеціальної теплоізоляції використовується каолінова та кварцева вата, яким притаманна підвищена термостійкість. Волокна скловати зв'язуються за допомогою спеціальної в'яжучої речовини (як правило, фенол-формальдегідної смоли), яка надає матеріалу потрібну жорсткість. Вироби з скловати можуть бути вкриті алюмінієвою фольгою, скловойлоком, склотканиною, різними нетканими матеріалами тощо.

Скловата виробляється центрифугально-фільєрно-дуттьовим способом, який забезпечує отримання тонкого (діаметром близько 3 мкм) довгого еластичного волокна. Мінеральна ж вата отримується цент-робіжно-валковим способом і має більший діаметр елементарних волокон. Скловата є більш міцною, пружною та вібростійкою. Вона, як і базальтова вата, не боїться вогню й належить до категорії негорючих матеріалів. Разом з тим, термостійкість звичайної (без спеціальних домішок) скловати дещо нижча від базальтової, хоча гранична температура використання волокнистої ізоляції на основі скляної і мінеральної вати обумовлена наявністю синтетичного зв'язуючого і становить 250?С.

Скловатні вироби використовуються поряд з мінераловатними для теплової ізоляції будівельних конструкцій, але окрім цього застосовується для ізоляції холодильного та промислового обладнання, що працює в умовах вібрації, трубопроводів і транспортних засобів. В европейских країнах частка скловолоконних теплоізоляційних матеріалів сягає 65%, однак в Україні вона є дещо нижчою.

Найбільш поширені в Україні утеплювачі зі скловати представлені торговою маркою ISOVER (Фінляндія), що є підрозділом теплоізоляційних матерілів концерну SAINT-GOBAIN. Концерн виробляє мінеральні і скловоло-конні утеплювачі з 1936 року. На сьогодні він має близько ЗО заводів в 14 країнах Європи, а також в США, Бразилії, Аргентині та Китаї, які випускають широкий спектр будівельної та технічної теплоізоляції.

Також добре відомі на українському ринку м'які теплоізоляційні мати із скляного штапельного волокна URSA, що виробляються за технологією німецької фірми PFLEDERER у м.Чудово (Росія). Представником цієї торгової марки в Україні є ВАТ "Флайдер-Чудово".

Має своїх прихильників серед вітчизняних покупців й продукція угорської фірми SALGO-TARJANI.

Скловатні утеплювачі вітчизняними підприємствами не виробляються (щоправда, між ХК "Київміськбуд" та австрійською фірмою HERAKLJTH досягнуто домовленість про продаж сучасної технологічної лінії' з виробництва скловатних виробів у широкому асортименті потужністю 100 тис.куб.м на рік).ПінополістиролПінополістирол (інакше - пінопласт) -екологічно чистий, нетоксичний тепло- та звукоізоляційний матеріал. У будівельній практиці цей матеріал застосовується вже протягом 40 років і зарекомендував себе як найбільш економічний та зручний у роботі утеплювач, якому притаманні високі паро- та теплопровідні властивості. Стіна з пінополістиролу завтовшки лише 12 см за своїми теплозберіга-ючими показниками еквівалентна стіні з дерев'яного брусу завтовшки 50 см, 2-метррвій стіні з цегли або 4-метровій стіні з залізобетону. Експлуатаційні витрати на опалення будинку, який утеплений пінополістиролом, втричі менші, ніж на опалення, приміром, цегляного будинку, оскільки зникає потреба прогрівання стін великої маси.ТаблицяПоказники щільності та теплопровідності деяких будівельних матеріалівМатеріал


Щільність, кг/куб.м


Теплопровідність, Вт/м?С

Залізобетон


2500


1,92-2,04

Керамзитобетон


1800


0,8 - 0,92

Цегла керамічна, звичайна


1800


0,5 - 0,6

Пінополістирол (пінопласт)


40


0,038 - 0,04

Плити мінераловатні:ISOVER KL


17


0,041

ISOVER RKL


60


0,03

ISOVER SKL


50


0,031

ISOVER OL-LA


140


0,035

PAROCAL


40


0,035

PAROCSE


40


0,035

PAROCEL


60


0,034

PAROCTL


115


0,032

ROCKWOOL (Rockmin)


29-35


0,038

ROCKWOOl (Panelrock)


70


0,037

ROCKWOOL (Rockton)


45


0,04

ROCKWOOL (Dachrock)


200


0,041

URSA П- 15


13-16


0,046

URSAn-30


26-32


0,038

URSA П-45


38-45


0,038

URSA П-75


66-75


0,037
У полістирольну групу утеплювачів входять такі різновиди ізоляційних матеріалів як пінопласт M20-M30, СТИРОДУР, ІЗОФОМ, СТИРО-ФОМ, СТИРІЗОЛ та багато інших. Всі вони відповідають вимогам чинних норм щодо теплозахисних властивостей будівельних матеріалів і межі їх застосування визначаються міркуваннями пожежної безпеки. Пінопласт може використовуватися при утепленні стін "легким мокрим" способом, всередині пустотілої цегляної кладки, а також у навісних вентильованих фасадах. Пінополістирольні матеріали використовуються й при спорудженні монолітних будинків в опалубці, що не знімається, тобто методом, який отримав назву "термобудинок".

Низькі температури не впливають на фізико-технічні властивості пінополістиролу. Він зберігає свою форму й при тривалому нагріванні до 90?С. Високі теплозахисні властивості матеріалу виключають негативний вплив циклів замо-рожування-розморожування, які могли б спричинити виникнення тріщин у несучих конструкціях. Це, відповідно, подовжує термін їх експлуатації.

Крім того, зовнішні огороджувальні конструкції з використанням елементів пінополістиролу мають низьку питому вагу, що дає можливість уникнути зайвих витрат на підсилення фундаментів при реконструкції та надбудові існуючих будинків, а також значно заощадити кошти при новому будівництві.

Підприємств, що виробляють пінополістирол, в Україні - 15. їх встановлена потужність - понад 1,8 млн.куб.м на рік. При цьому Житомирський завод силікатних виробів випускає екструзійний пінополістирол, горлівський концерн "Стирол" - плити за пресовою технологієþ

Другие разделы

© 2003-2023 www.derevodom.com