Главная страница Дерево Дом Строй      

Дерево Дом Строй - строительство кирпичных, каркасных, деревянных домов

Домашняя страница Контакты Добавить в избранное
     Главная страница
     Проекты домов
     Видео
     Породы дерева
     Архив статей
     Контакты
     Пеллетные горелки

Статьи о строительстве >> Бассейны и сауны >> Роздягнись і відпочинь


Роздягнись і відпочинь
Матусяк С. Роздягнись і відпочинь // Галицькі контракти . . 26 октября 1998 (№ 43) . С. 42-45


  Справжніх шанувальників банної процедури ніколи не задовольняли лазні спільного користування. Пара там завжди заволога, а температура - навпаки, занизька, та й сервіс ненав'язливий. Інша річ - лазня вдома або на дачі: все зроблено на свій смак, а паритись можна хоч тричі на день.

  Лазня замість ванної

  Спорудити лазню (чи сауну) у власному котеджі, на дачі, в офісі чи квартирі - нескладно, якщо є хоча б один квадратний метр вільної площі. Але, якщо хочете паритися лежачи, потрібна "ділянка" має бути не менша за 1,5х2,0 метри. Для лазні на дві особи доведеться виділити 4 кв. м. Комплект матеріалів та аксесуарів придбаєте у столичній фірмі PAL. Компонентів для домашньої лазні не продає ніхто, однак різниці в обладнанні фінської та російської парної майже немає. Тому шанувальники лазні споруджують сауну, але паряться в ній по-російськи - у вологій парі.

  У сучасній квартирі поліпшеного планування під лазню можна обладнати "зайвий" санвузол чи комірчину. Приміщення оббивають шаром мінеральної вовни ($36 за рулон, розрахований на 13,5 кв. м), на нього накладають фольгу блискучою стороною назовні, щоб відбивала тепло й не пропускала вологу ($1,1 за кв. м), а зверху облицьовують дерев'яною вагонкою. Деревина має витримувати високі температури і при цьому не виділяти смолу та приємно пахнути. Цим вимогам найкраще відповідають північна сосна й ялина (вагонка з них коштує $9-15 за кв. м), а також українські липа та вільха. Для лав найліпше - африканське дерево абачі.

  Аксесуари: нагрівник, каміння і віник

  Тепер треба вибрати нагрівник. Він мусить бути безпечним, легким і пристосованим для тривалої роботи у приміщеннях з високою вологістю. Найкраще придбати спеціальний нагрівник марки Harvia, Saunateс чи Tylo. Більшість з цих пристроїв визначений час автоматично підтримують потрібну температуру, захищені від перегріву. Потужність - прямо пропорційна об'єму лазні, яку вони спроможні обігріти (1 кВт електроенергії витрачають на 1 куб. м). Тому навіть лазня на одну-дві особи потребує 4-6-кіловатного нагрівника, а це величезне навантаження для квартирної електромережі. Більше того, у деяких старих будинках електроприлади такої потужності встановлювати заборонено. Проблему вирішить кваліфікований електрик: нехай замінить лічильник та частину електропроводки. Подекуди для цього потрібен дозвіл місцевого підприємства електромереж.

  Від потужності залежить і ціна приладу. Так, фінські електрогрубки Harvia придатні для лазні об'ємом 3-6 куб. м (4,5 кВт), коштують $220-350, найпотужніші 26-кіловатні, розраховані на приміщення з об'ємом повітря 30-46 куб. м, - $2250.

  Обов'язково наповніть нагрівник камінням. З-поміж трьох тисяч гірських порід, відомих на Землі, фахівці фінської Harvia обрали передотит. Це каміння (20 кг коштує $15) швидко нагрівається, не розтріскується, не має запаху й рівномірно віддає тепло. Якщо фінське каміння вас чомусь не влаштовує, використайте звичайну річкову гальку. Однак чи витримає вона різкий перепад температур"

  Лазню також неможливо уявити без термометра, ряжки, черпака і, звичайно, віника (повний комплект аксесуарів у ТОВ "Пал" коштує $80). До речі, фіни придумали нову технологію зберігання віника: щойно зрізані березові гілки обгортають у поліетилен й кладуть у морозильник, а перед "вживанням" нагрівають до кімнатної температури. Березове листя залишається майже свіжим, а гілки не втрачають пружності.

  Фінські сауни - з Фінляндії та Швеції

  Справжню сауну спорудять тільки фахівці. Коштуватиме це приблизно на 20% дорожче, однак якість гарантована. Тож зверніться до фірми "Пал" (Harvia, Lagerhorm, Elli), або Defo (Saunatec), або NeK. Фінські сауни - це поєднання давніх традицій та сучасних технологій. Стіни зводять з північних сортів ялини або сосни (остання дорожча), найпрестижніші моделі шведських виробників - з кедра. Двері з термостійкого димчастого скла чи дерева зі склом (ручки обов'язково дерев'яні) легко відчиняються назовні. Лави та підголівники з дерева абачі, м'яке розсіяне світло - тут усе допомагає відразу поринути в атмосферу спокою і насолоди. Управління температурним режимом повністю автоматизоване, жар регулюється зсередини чи ззовні, добре продумана система вентиляції дозволяє вільно дихати. До комплекту входять усі необхідні аксесуари: ряжка, черпак, термометр та гігрометр.

  Вартість сауни залежить від розмірів та опорядження. Так, найменша Elli розміром 1,2х1,35 м (паритись лише сидячи) коштує $2400, трохи більша Saunatec Helo (1,6x1,6 м) - $3410-3950. Лазня на двох Harvia Family 6 (2,2x2,2 м) стане у $3900 (з ялини) чи $5250 (з сосни). Простора сауна Lagerholm розмірами 4,4х2,5 м, до якої вже можна й гостей запросити, коштує майже як столична однокімнатна квартира у "спальному" районі - $9610.

  Римські терми... у душовій кабінці

  Аби відчути себе благородним патрицієм, влаштуйте собі парову лазню. Зовні вона нагадує душову кабіну, однак схована у ній "начинка" створює зовсім інший ефект. Так, у паровій кабінці Aquatech 900 S ($900), крім розпилювача для душу, вмонтовані форсунки, які подають гарячу воду чи пару. За допомогою парогенератора можна створити гаряче ароматизоване повітря зі 100-відсотковою вологістю. У кабінці передбачено сенсорний пульт управління: зміна режимів роботи гідромасажу, душу та власне лазні (температура 50, 45 і 30оС, таймер до 45 хвилин), але й це ще не все. Дисплей на рідких кристалах "спілкується" з власником однією з шести мов, інформує не лише про температуру, вологість, час, а й про хвилю радіостанції (вмонтовано FM-приймач на 5 фіксованих станцій). Нарешті, прямо звідси можна відповідати на телефонні дзвінки. Єдине, чого не передбачили конструктори, так це телевізор. Невелика біда!

  Цю продукцію на вітчизняному ринку представляють компанії "Стрімер" (Pool Spa), Defo (Saunatec Roma), NeK, "Серго" тощо.

  Хіба то дача без сауни...

  Лазня в квартирі - це, звичайно, добре, однак не вельми практично. Інша річ - лазня на природі. Приміром, на дачі, та ще й поблизу озерця. Щоб розпарившись - шубовсть у воду! Не порівняти з душем, ванною чи навіть басейном... І, головне - не надто дорого й клопітно.

  Замовити хатинку розміром 3,3х3,3 м з північної сосни можна в естонської фірми "Мартен груп" (брус 27 мм), а з удвічі товстішого бруса (краще триматиме тепло) карпатської сосни - у "Котедж+". Ціна - однакова: $1500. Утеплення й опорядження - як і в квартирі, а от електричну грубу замініть на дров'яну.

  Дров'яні кам'янки для саун за розмірами лише трохи більші за електричні. Зате продуктивність значно вища. Скажімо, найменша Harvia 16 ($300) обігріє малу сімейну сауну об'ємом 6-16 куб. м, а її модифікація - 16 ES ($525) - обладнана також баком для води місткістю 20 л. Найбільша дров'яна груба для сауни Harvia 50 ($2250) здатна забезпечити жаром приміщення об'ємом до 50 куб. м. Щоб не перетворилась сауна на російську "чорну" лазню, потрібно встановити димарі й системи модульних труб. А звернувшись до фахівців фірми Defo, через півтора-два місяці після замовлення матимете на своїй ділянці повністю укомплектовану фінську сауну площею 2,31х2,31 м (від $8200).

  Сергій МАТУСЯК

  Як парилися римляни і скіфи

  Серед традицій кожного народу банна процедура відігравала особливу роль. Давньоримські терми, наприклад, були не лише місцями для миття, а й своєрідними культурними центрами: з двома басейнами, гімнастичним залом, буфетом і навіть бібліотекою. Відома на весь світ фінська сауна спершу була звичайною норою, яку розігрівали розведеним поряд багаттям.

  Російська лазня "по-чорному" - це дерев'яна хатинка з піччю без димаря. А скіфи ставили своєрідний намет з трьох жердин та утеплювача, посередині - кадіб з водою й кидали туди розжарене каміння. Пара здіймалась така сильна, що навіть витривалі кочівники волали від "повноти відчуттів". А таємниця в тому, що підвищення температури тіла, яке відбувається у будь-якій лазні, бояться збудники багатьох хвороб. Гаряча пара вбиває усі мікроорганізми, і про це знали здавна: лазня вважалась найстерильнішим місцем, там навіть приймали пологи.

  Фінансисти долають кризу у фінській сауні

  У Фінляндії, де сауна є майже в кожній родині, неохайним вважається той, хто париться рідше ніж чотири рази на тиждень. Українці відвідують сауну чи лазню не частіше ніж раз на тиждень задля задоволення та оздоровчого ефекту. Багатьом вітчизняним співакам це допомагає відновити сили, приміром, гравцям футбольної команди зірок української естради "Клас А". Павло Зібров та Софія Ротару після гастролей паряться у власних саунах.

  Подейкують, що всі геніальні ідеї щодо подолання фінансової кризи в країні спадають на думку фінансистам Національного банку України саме в сауні, обладнаній однією з київських фірм. Фінська сауна допомагає відволіктись від нагальних проблем працівникам канадського посольства в Україні. І навіть фармацевти угорського представництва "Гедеон Ріхтер" перед усіма препаратами віддають перевагу добрій парній.

  Щоб пара кісток не ломила

  Доброго - в міру: це стосується абсолютно всіх радощів життя. В тому числі й пари, яка кісток взагалі-то не ломить, але в разі чого жару вам завдасть. Це я до того, щоб із настанням першої осінньої прохолоди ви без тями не пірнали в клуби пари найближчої сауни або лазні. А тому - кілька корисних порад:

  - перед сауною не можна наїдатись - від трапези до парення повинно минути мінімум 2-3 години;

  - перш ніж заходити до парильні, станьте під душ - волога шкіра легше відреагує на жар;

  - обов'язково одягніть на голову повстяну шапку - хоч і кумедно, зате волосся, а головне, мозок у безпеці;

  - процедура може тривати 2-3 години, але не рекомендується заходити до парильні понад 6-7 разів;

  - щоб краще пропотіти (з потом, як відомо, з організму виходять шлаки) і при цьому зберегти водний баланс, пийте чай, сік, мінеральну воду. Любителів паритися "під пиво" попереджаємо: запаморочиться голова;

  - сидіти в парильні можна доти, доки ви спроможні голосно промовляти власне ім'я і повторювати у пам'яті свій банківський рахунок; якщо "в системі" починаються перебої, виходьте хутчіш;

  - вийшовши з парильні, обов'язково станьте під душ - бажано холодний, він бадьорить і надає впевненості.

  І, безумовно, рекомендуємо паритись з березовим віником, робити маски з меду, ароматизувати повітря трав'яними настоянками або ефірними оліями.

  А на "десерт" погризіть кригу

  Якими б непохитними не були лазневі традиції, мода вклинюється й сюди. Тож спокійно поставтесь до того, що до лазні "пристойно" ходити з мороженим віником, і не забудьте прихопити свічки - ароматизовані, звичайно. По-перше, парильня при свічках не порушує інтимної обстановки. А по-друге, вдихати цілющий ялицевий, м'ятний або евкаліптовий аромат значно приємніше, ніж "загальнолюдський".

  Ще у парильнях модно гризти кригу, втім, це - з Країни Східного Сонця. Тамтешні лікарі твердять, що такий "десерт" поліпшує потовиділення і запобігає перегріву тіла. Скуштуйте - потім розкажете.

  Стисло кажучи, ідіть усі в баню...


English Russian Deutsch
© DEREVODOM.COM