Технологии строительства и деревообработки.

Україна прагне обмежити імпорт російського цементу

Введення спеціального мита як засобу скорочення російського імпорту може спровокувати зростання цін на вітчизняний цемент.

Україна прагне обмежити імпорт російського цементу // Будмайстер. 2002. №9. C.32

З 20 березня в Україні введено спеціальне попереджувальне мито у розмірі 41% на імпорт цементу з Росії. На думку київських забудовників, цей захід неминуче викличе стрибок цін на цю сировину і підвищення собівартості будівництва. Цілком можливо, що це спричинить і зростання цін на первинному ринку житла. Адже з урахуванням найактивнішого застосування у Києві монолітно-каркасної технології житлового будівництва попит на цемент зростає швидкими темпами.

За інформацією Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, спеціальне мито на імпорт цементу з Росії введено згідно з Законом ?Про застосування спеціальних заходів відносно імпорту в Україну? за результатами антидемпінгового розслідування, проведеного Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції. В ході розслідування було з'ясовано, що значне збільшення обсягів імпорту цементу в Україну вже завдало і може в подальшому завдати значних збитків вітчизняним виробникам цієї продукції.

За оцінками концерну ?Укрцемент?, у 2001 році імпорт в Україну цементу з Росії зріс на 650% порівняно з 1998 роком, що призвело до скорочення його продажів на внутрішньому ринку вітчизняними виробниками на 11,1%. Керівники ?Укрцементу?, куди входять 15 з 20 підприємств галузі, вважають, що зростання російського імпорту завдало й іншої шкоди українським заводам. Зокрема, загальні обсяги виробництва цементу в Україні становили лише 5,3 млн. тонн, хоча потенційні можливості вітчизняних виробників є майже в 5 разів більшими; виробничі потужності цементних заводів використовуються лише на 26,2%; кількість працюючих на підприємствах галузі скоротилася на 7,7% (або на 2 тис. чоловік); значно впала рентабельність виробництва - з 24,2 млн.грн. в 1999 році до 7,1 млн.грн. в минулому (за деякими оцінками українські заводи працювали майже збитково).

По суті, на думку експертів, антидемпінгове розслідування спрямоване, головним чином, проти одного з російських виробників і постачальників цементу на український ринок - ?Белгородцементу?. Цей завод ближче за інших розташований до російсько-українського кордону й має найнижчий транспортний тариф на перевезення продукції. Окрім того, дається взнаки й значна різниця в цінах на природний газ - російським виробникам він коштує втричі дешевше, ніж українським. Це дає можливість росіянам, за аналогичних технологій і якості, виробляти цемент, собівартість якого на 30-35% нижча, ніж в Україні. Враховуючи зазначене вище, стає зрозумілим, чому вже кілька років поспіль тривають розмови про те, що російські постачальники цементу демпінгують, а українських виробників потрібно захистити від недобросовісної конкуренції. Як бачимо, сьогодні від розмов перейшли до конкретних дій. Вищезгадане мито було вирішено запровадити терміном на чотири місяці. Втім, реакція українського ринку на цей захід була для багатьох дещо несподіваною. Зокрема, мало хто очікував, що введення мита викличе підвищення цін на продукцію українських цементних заводів.

Опитування основних київських забудовників показало, що практично всі вони вважають, що введення нового спеціального мита нівелює конкуренцію, що існувала на ринку. ?Товар російських і білоруських виробників не дозволяв рости цінам на український цемент, - вважають фахівці найбільшого столичного забудовника ХК ?Київміськбуд?. - Російсько-білоруський імпорт становив у загальному обсязі закупівель цементу близько 20% і був стримуючим чинником при формуванні цінової динаміки на внутрішньому ринку. Тепер же ціни на український цемент неминуче поповзуть вгору, в той час як російські виробники мають резерв для зниження ціни?.

Як зазначив заступник директора з постачання ЗБК-1 Віктор Лукаш, ?ціни на український цемент піднялися ще напередодні прийняття рішення про запровадження спеціального мита. За тиждень вони зросли на 15%, і тому вже ближчим часом ми плануємо підняти ціну на залізобетон, що випускається нашим підприємством як мінімум на 5%. Однак це лише початок негативних процесів, які чекають столичний ринок будівництва. Я передбачаю, що до літа, коли попит на цемент збільшується, ціни українських виробників неминуче піднімуться ще на 20% і перевищать світові?.

Деякі фахівці навіть прогнозують, що влітку у зв'язку із підвищенням попиту на цемент може виникнути його дефіцит. А враховуючи, що цемент є однією з основних складових бетону, це неминуче негативно вплине й на цінові показники ринку нового житла в столиці України загалом. Адже частка цементу сьогодні становить близько 3% у загальній вартості будматеріалів, що використовуються для спорудження житла. Відповідно, саме в цих межах, на думку аналітиків, можливе подорожчання нових квартир - кінцевого продукту київських забудовників.

Разом з тим деякі експерти прямої залежності між ціною цементу і продажем житла не бачать. ?Звичайно, - говорить заступник начальника відділу постачання ДГО ?Житло-Інвест? Тетяна Кантур, - продажна ціна квадратного метра залежить не тільки від стрибків цін на будматеріали, а й від поточної кон'юнктури первинного і вторинного ринку житла. Можливо, київські компанії знайдуть інші джерела зниження ціни, але споживачі повинні враховувати, що різниця між собівартістю будівництва і вартістю квартир на ринку сьогодні мінімальна, а отже практично додаткових резервів для зниження цін за рахунок рентабельності вже не існує. Особливо це стосується новобудов на околицях міста?.

У принципі, більшість столичних забудовників вважають, що з українськими підприємствами працювати краще. Проте вони кажуть, що в їх практиці траплялися випадки, коли українські підприємства зривали поставки і порушували умови договорів. Зокрема, у 1991 році всі українські виробники цементу зупинили виробництво з метою підвищення ціни. Тоді вартість цементу зросла втричі і повернення до початкової ціни так і не відбулося. Тому, на думку забудовників і підприємств переробних галузей, введення нового мита є лобіюванням інтересів підприємств окремої галузі, яке позначиться аж ніяк не позитивно на ринку в цілому.

До речі, минулого тижня різко збільшився попит і на фасований цемент. За словами начальника відділу маркетингу заводу ім. Ковальської Валерія Савенка, з 18 березня попит на фасований цемент, що реалізується підприємством, підскочив на 50%. Таким чином, початок будівельного сезону виявився досить цікавим. Ще більшої інтриги йому може додати ажіотажний попит на цемент, перші ознаки якого спостерігаються вже зараз.

За повідомленням УНІАН


Другие разделы

© 2003-2023 www.derevodom.com