Щойно клієнт чує слово «пасивний будинок», перше запитання, яке виникає в нього: «Навіщо мені трикамерний склопакет, якщо двокамерний з аргоном тримає тепло?». Це класична пастка сприйняття. На око різниця між стеклом 4 мм і пакетом завтовшки 36 мм чи 44 мм невидима. Але у фізиці будівлі ця різниця визначає, чи будете ви опалювати будинок газовим котлом, чи достатньо буде рекуперації та сонця.
Як практик, який щороку стикається з проектами від звичайних котеджів до сертифікованих Passive House, бачу одну й ту саму проблему: замовники економлять на склі, але переплачують за опалення все життя. Сьогодні ми розберемо «кістки» цього питання без маркетингової шелухи. Порівняємо формулу 4/16/4 (двокамерний) та 4/16/4/16/4 (трикамерний) крізь призму реального коефіцієнта теплопередачі Uw та сонячного фактору g.
Чому Uw важливіший за Ug: розвінчуємо міфи
Більшість менеджерів у віконних салонах оперують цифрою Ug (теплопередача скла). Це зручно для продажу, бо цифра виглядає привабливо. Для двокамерного пакета з i-покриттям та аргоном Ug зазвичай становить близько 1.0–1.1 Вт/(м²·К). Для трикамерного — 0.5–0.6 Вт/(м²·К). Різниця вдвічі, здавалося б, очевидна.
Але вікно — це не тільки скло. Це рама, це дистанційна рамка (спейсер), це монтажний шов. Реальний показник всього виробу — це Uw (Window). Саме на нього посилається ДБН В.2.6-31:2021 «Теплова ізоляція будівель» при визначенні класу енергоефективності.
Формула розрахунку Uw (згідно з ДСТУ Б В.2.6-151:2010, який гармонізований з європейським EN ISO 10077-1) виглядає так:
Uw = (Ug × Ag + Uf × Af + Ψg × Lg) / Aw
Де:
- Ag, Af — площі скла та рами відповідно;
- Ug, Uf — коефіцієнти теплопередачі скла та рами;
- Ψg (Псі-фактор) — лінійна теплопередача на стику склопакета та рами (крайова зона);
- Lg — довжина периметра склопакета.
Саме тут ховається собака. У двокамерному пакеті 4/16/4 ми часто маємо хороші 1.1 по склу. Але якщо ми ставимо його в звичайну 70-мм профільну систему (навіть 5-камерну ПВХ), Uf буде близько 1.3–1.4. А якщо використовуємо алюмінієву дистанційну рамку (холодний край), Ψg сягає 0.08 Вт/(м·К). У підсумку Uw готового вікна виходить близько 1.2–1.3 Вт/(м²·К). Для пасивного будинку, де вимога Uw ≤ 0.80 Вт/(м²·К), це катастрофа.
Двокамерний пакет 4/16/4: межа можливостей
Розглянемо конфігурацію, яку найчастіше пропонують для «енергоефективних» будинків економ-класу: скло 4 мм, дистанція 16 мм, скло 4 мм. Обов'язково з аргоном (заповнення 90%) та м'яким Low-E покриттям (і-скло).
Технічні характеристики (орієнтовні):
- Ug: 1.0 – 1.1 Вт/(м²·К);
- g-фактор: 0.60 – 0.65 (високий сонячний приріст);
- Звукоізоляція Rw: ~32 дБ.
Це чудовий варіант для звичайного житла в Києві (кліматична зона I). Він відповідає вимогам базового енергозбереження. Але чи підходить він для пасивного будинку?
Спробуємо зібрати вікно з таким склопакетом, наближене до ідеалу. Візьмемо теплу раму (Uf = 0.95, наприклад, дерев'яний профіль 92 мм або спеціальний ПВХ 80+ мм). Замінимо алюмінієвий спейсер на «теплий край» (композит, Ψg = 0.04).
Навіть за таких ідеальних умов Uw всього вікна рідко опускається нижче 1.05 Вт/(м²·К). Чому? Тому що фізика двокамерного пакета не дозволяє склу бути холоднішим за 1.0 без використання дорогих мультифункціональних стекол або вакууму. А для сертифікації Passive House Institute нам потрібно 0.80.
Висновок практика: 4/16/4 Argon — це стеля для класу енергоефективності «А». Для пасивного будинку це технічно недопустиме рішення, якщо ви хочете реально економити енергію, а не просто мати сертифікат на папері.
Трикамерний пакет 4/16/4/16/4: стандарт пасивності
Перехід на формулу 4/16/4/16/4 змінює правила гри. Тут ми маємо три листи скла і дві камери, заповнені інертним газом. Зазвичай використовуються два Low-E покриття (на другому та четвертому склі, якщо рахувати ззовні).
Технічні характеристики:
- Ug: 0.5 – 0.6 Вт/(м²·К);
- g-фактор: 0.45 – 0.52 (залежить від типу покриття);
- Звукоізоляція Rw: ~36-38 дБ.
З таким склом ми отримуємо запас міцності. Навіть якщо віконна рама буде не ідеальною (Uf = 1.1), загальний Uw вікна може вписатися в 0.85–0.90. А у поєднанні з профілем глибиною 90 мм і більше (Uf < 0.85) ми гарантовано отримуємо Uw < 0.80.
Проблема товщини та ваги
Тут виникає перша технічна складність. Товщина пакета 4/16/4/16/4 становить 44 мм. Не кожен віконний профіль здатний встановити такий пакет. Стандартні 70-мм системи мають місце під пакет до 32-36 мм. Вам доведеться обирати профільні системи класу «Премиум» або спеціалізовані пасивні серії (наприклад, Rehau Geneo, Veka Softline 82, Aluplast Ideal Passive).
Також вага такого пакета значно вища. Для великих віконних конструкцій (панорамне скління) потрібно використовувати скло товщиною 5 мм або 6 мм, щоб уникнути деформації та забезпечити безпеку. Це ще більше збільшує вагу стулки, вимагаючи посиленої фурнітури.
Сонячний фактор g: прихований ворог чи друг?
Це той момент, де більшість проектувальників робить помилку. У пасивному будинку ми боремося не тільки з втратами тепла взимку, а й з перегрівом влітку. Коефіцієнт g (Solar Heat Gain Coefficient) показує, яка частка сонячної енергії проходить крізь скло.
У двокамерному пакеті 4/16/4 g-фактор зазвичай високий — близько 0.65. Це означає, що 65% сонячного тепла потрапляє всередину. Для України, де опалювальний сезон тривалий, це плюс. Взимку ми отримуємо безкоштовне опалення.
У трикамерному пакеті 4/16/4/16/4 ситуація інша. Додаткове скло і додаткове Low-E покриття відбивають і поглинають більше енергії. Стандартний g-фактор падає до 0.50 або навіть 0.45.
Чи це погано?
Для південної сторони будинку влітку — це добре (менше кондиціювання). Але для північної сторони або для загального енергобалансу взимку — це втрата безкоштовної енергії.
Рішення: Використання спеціальних «сонячних» Low-E покриттів (наприклад, ClimaGuard Solar від Guardian або аналогів). Вони дозволяють зберегти низький Ug (0.5-0.6), але підняти g-фактор до 0.58–0.60 навіть у трикамерному пакеті.
Згідно з ДСТУ Б EN 410:2010, світлопропускання таких пакетів може бути трохи нижчим, але для пасивного будинку енергетичний баланс важливіший за абсолютну прозорість.
Точка роси та ризик конденсації
Один з головних аргументів на користь трикамерного пакета в наших широтах — це температура на внутрішньому склі. У сильні морози (мінус 20°C, що буває в Київській області) температура поверхні скла всередині приміщення є критичною.
При використанні 4/16/4 Argon температура внутрішнього скла може опускатися до +10...+12°C. Якщо вологість у будинку 50-60% (норма для комфорту), точка роси становить близько +9...+10°C. Ми знаходимося на межі випадіння конденсату. Біля краю склопакета, де діє місток холоду від спейсера, конденсат гарантований.
При використанні 4/16/4/16/4 температура внутрішнього скла рідко опускається нижче +16...+17°C навіть у люті морози. Запас до точки роси величезний. Це означає відсутність конденсату, плісняви на укосах та комфорту для мешканців (відсутність ефекту «холодного випромінювання» від вікна).
Порівняльна таблиця: 4/16/4 проти 4/16/4/16/4
Для наочності зведемо ключові показники для вікна розміром 1.23 х 1.48 м (стандартне євровікно) у профільній системі глибиною 82-90 мм.
| Параметр | Двокамерний (4/16/4 Argon) | Трикамерний (4/16/4/16/4 Argon) | Вимога Passive House |
|---|---|---|---|
| Ug (скло) | 1.0 – 1.1 Вт/(м²·К) | 0.5 – 0.6 Вт/(м²·К) | ≤ 0.80 (бажано ≤ 0.60) |
| Uw (вікно в зборі)* | 1.05 – 1.15 Вт/(м²·К) | 0.70 – 0.80 Вт/(м²·К) | ≤ 0.80 Вт/(м²·К) |
| g-фактор (сонячний) | 0.60 – 0.65 | 0.45 – 0.52 (стандарт) 0.58 (сонячний) |
Індивідуально за розрахунком |
| Температура поверхні (при -20°C зовні) | +11...+13°C | +16...+18°C | > +17°C (комфорт) |
| Вартість склопакета | Базова (+0% до ціни) | Вища (+30-40% до ціни) | - |
*Розрахунок Uw залежить від конкретної профільної системи та типу спейсера.
Економічне обґрунтування: чи окупиться переплата?
Клієнти часто запитують: «Коли окупиться різниця в ціні?». Давайте рахувати чесно. Різниця у вартості вікна з трикамерним пакетом порівняно з двокамерним становить приблизно 2000–3000 грн за одиницю (залежить від профілю та фурнітури).
Якщо ми порівнюємо будинок площею 150 м² з площею скління 40 м²:
- Додаткові витрати на вікна: ~40 000 – 60 000 грн.
- Різниця у тепловтратах: При Uw 1.1 проти Uw 0.8 різниця становить 0.3 Вт/(м²·К).
- За опалювальний сезон (2500 градусо-діб для Києва) це дає економію теплоенергії близько 15-20% від загальних витрат на опалення через огороджувальні конструкції.
У грошовому еквіваленті, залежно від типу опалення (газ, електрокотел, тепловий насос), окупність становить від 7 до 12 років. Але!
Головна вигода не в грошах, а в ліквідності нерухомості та комфорті. Будинок з сертифікованими пасивними вікнами коштує на ринку значно дорожче. Крім того, відсутність конденсату та цвілі зберігає здоров'я мешканців та конструкцію будинку, що є безцінним.
Поширені помилки при виборі скла для пасивного будинку
На основі свого досвіду виділю три критичні помилки, які зводять нанівець інвестиції в трикамерні пакети:
- Економія на спейсері. Вставити трикамерний пакет 4/16/4/16/4 в алюмінієву рамку — це злочин. Алюміній має високу теплопровідність. Край склопакета промерзне, з'явиться конденсат, і ефективність Ug 0.5 буде знівельована холодним краєм. Використовуйте тільки «теплий край» (Swisspacer, Technoform, композитні рамки).
- Неправильний профіль. Трикамерний пакет важкий і товстий. Його не можна ставити в 70-мм профіль з тонкими стінками. Камера профілю має бути достатньо глибокою, щоб забезпечити правильне розташування центру ваги склопакета відносно фурнітурного пазу. Інакше стулку «поведе» через пів року.
- Ігнорування монтажу. Навіть найкраще вікно з Uw 0.7 перетвориться на дірку в стіні, якщо його встановити на піну без паробар'єру та гідробар'єру. Згідно з ДСТУ Б В.2.6-23:2009, монтажний шов має бути тришаровим. Для пасивних будинків часто вимагається встановлення вікна в площині утеплювача або з використанням термопідвіконь.
Регіональні особливості: Київ та Європа
Варто зазначити, що стандарти для пасивних будинків у Німеччині (де клімат м'якший, ніж у континентальній Україні) іноді дозволяють компроміси. Але для кліматичної зони I України (Київ, Житомир, Чернігів) зимові температури можуть бути суттєво нижчими за середньоєвропейські.
Тому, орієнтуючись на європейські норми EN 14351-1, ми повинні робити поправку на суворість наших зим. Трикамерний пакет для України — це не маркетинг, а необхідність для забезпечення розрахункової температури всередині приміщення без надмірного навантаження на систему опалення.
Підсумок: що обрати?
Якщо ви будуєте:
- Звичайний заміський будинок (клас B, C): Якісний двокамерний пакет 4/16/4 з аргоном, i-склом та теплим краєм у 70-мм профілі буде оптимальним рішенням. Ви отримаєте баланс ціни та якості.
- Енергоефективний будинок (клас A, A+): Тут вже варто дивитися в бік трикамерних пакетів або двокамерних з використанням спеціальних стекол (K-glass, мультифункціональних), але Uw все одно буде межею 0.9-1.0.
- Пасивний будинок (Passive House): Тільки трикамерний пакет 4/16/4/16/4 (або 4/18/4/18/4) з двома i-покриттями, аргоном/криптоном, теплою рамкою та профілем глибиною від 82 мм. Інших варіантів для досягнення Uw ≤ 0.80 практично не існує без значного здорожчання конструкції.
Пам'ятайте: вікна — це очі будинку, але й його найслабше місце в тепловому контурі. Економія тут вимірюється не гривнями на етапі будівництва, а кіловатами енергії та градусами комфорту протягом наступних 50 років експлуатації.
Комментарии
Зарегистрируйтесь, чтобы получать уведомления о новых комментариях.