Коли до мене звертається замовник з питанням: «Що краще покласти на дах — кам'яну вату чи екструдований пінополістирол?», я завжди починаю не з фізики матеріалів, а з калькулятора. У будівництві немає поняття «найкращий матеріал», є поняття «найдоцільніше рішення для конкретних умов». Скатна покрівля — це складний інженерний вузол, де помилка в розрахунку точки роси коштує гниття кроквяної системи, а економія на товщині шару виливається в тисячі доларів витрат на опалення щозими.
Сьогодні ми візьмемо конкретний об'єкт: приватний будинок зі скатною покрівлею площею 100 м² (проекція, тобто площа утеплення між кроквами). Розташування — Київська область (І кліматична зона). Наша мета — не просто порахувати вартість закупівлі, а зрозуміти повну економіку процесу: від закупівлі матеріалу до терміну окупності різниці в ціні через енергоефективність.
Нормативна база: чому 100 мм вже недостатньо
Перш ніж переходити до цін, треба визначитися з товщиною. Більшість будівельників «старої школи» досі пропонують класти 100 або 150 мм утеплювача. Це грубе порушення діючих норм. Згідно з ДБН В.2.6-31:2021 «Теплова ізоляція будівель», мінімальний приведений опір теплопередачі ($R_{q min}$) для покриттів житлових будинків в І кліматичній зоні України становить 6,0 м²·°C/Вт.
Давайте зробимо попередній розрахунок необхідної товщини, щоб наш кошторис був коректним:
- Коефіцієнт теплопровідності ($\lambda$) якісної мінвати для покрівлі: 0,037–0,040 Вт/(м·К).
- Коефіцієнт теплопровідності ($\lambda$) ЕППС: 0,030–0,034 Вт/(м·К).
Формула проста: $Товщина = R \times \lambda$. Для мінвати ($\lambda=0,039$): $6,0 \times 0,039 = 0,234$ м, тобто 235 мм. Для ЕППС ($\lambda=0,032$): $6,0 \times 0,032 = 0,192$ м, тобто 195 мм.
Тобто, ми бачимо першу економію матеріалу на об'ємі: ЕППС потрібно приблизно на 15-20% менше за обсягом для досягнення тієї ж теплової ефективності. Але чи перекриває це різницю в ціні за кубометр? Розбираємося далі.
Технологічні особливості: що ховається за ціною
Як практик, який здав десятки об'єктів, мушу попередити: порівнювати ціну за кубометр матеріалу — це шлях до фінансових втрат. Скатна покрівля працює в агресивному середовищі: перепади температур, волога, вітрове навантаження.
Мінвата: вимоги до «пирога»
Мінвата — гігроскопічний матеріал. Вона вбирає вологу як зсередини приміщення (пари), так і ззовні (конденсат під покрівельним матеріалом). Мокра вата не працює. Тому для неї критично важливим є ідеальний пароізоляційний контур зсередини та якісна дифузійна мембрана ззовні.
Крім того, мінвата має вагу. Щільність плит для скатної покрівлі має бути не менше 35-45 кг/м³, щоб не сповзати з часом. Це створює додаткове навантаження на кроквяну систему. Якщо ви проектуєте дах під вату, перетин крокви має бути відповідним (зазвичай 50х200 мм або 100х200 мм з урахуванням кроку).
ЕППС: жорсткість та паронепроникність
Екструдований пінополістирол (ЕППС) має закритокомірчасту структуру. Він практично не вбирає воду і має високу міцність на стиск. Це дозволяє економити на дерев'яному каркасі — він легший.
Але є нюанс: ЕППС є паробар'єром. Якщо ви зашиєте дах ЕППС і не забезпечите належну вентиляцію підпокрівельного простору або вентиляцію самого приміщення (мансарди), ви ризикуєте отримати «термос». Влітку в мансарді буде нестерпно спекотно, а взимку можливе випадіння конденсату на холодних поверхнях, які не закриті утеплювачем (наприклад, на торцях кроков).
Детальний кошторис на 100 м² (Київ, ціни 2024)
Для розрахунку візьмемо середньоринкові ціни на якісні матеріали (бренди на кшталт Knauf, Rockwool для вати та Penoplex, Styrofoam, Техноніколь для ЕППС). Роботи вважаємо окремо, оскільки вартість монтажу часто нівелює різницю в матеріалах, але ми зосередимось на матеріальній частині + необхідних доборних елементах.
Варіант 1: Кам'яна вата (базальтова)
Приймаємо товщину утеплення 250 мм (наприклад, 200 мм між кроквами + 50 мм перехресно під кроквою для перекриття містків холоду).
| Найменування матеріалу | Одиниця виміру | Кількість | Ціна за од., грн | Сума, грн |
|---|---|---|---|---|
| Плити мінвати (щільність 35-40 кг/м³) | м³ | 25 м³ | 2 100 | 52 500 |
| Пароізоляційна плівка (армована, 3-шарова) | м² | 120 м² (з нахлестом) | 45 | 5 400 |
| Сполучна стрічка для пароізоляції (двостороння) | шт (50м) | 6 | 250 | 1 500 |
| Дерев'яний брусок для контробрешітки (під вату) | м.пог. | 400 | 25 | 10 000 |
| Кріплення (цвяхи, саморізи, грибки) | комплект | 1 | - | 3 000 |
| РАЗОМ (матеріали): | 72 400 |
Примітка: У вартість не включена гідроізоляційна мембрана, оскільки вона є обов'язковою для будь-якого типу даху з металочерепицею/бітумною черепицею незалежно від утеплювача, тому ми її не враховуємо у порівнянні як змінну величину.
Варіант 2: Екструдований пінополістирол (ЕППС)
Приймаємо товщину 200 мм. Зазвичай ЕППС кладуть у два шари з розбіжкою швів, щоб уникнути прямих містків холоду на стиках плит.
| Найменування матеріалу | Одиниця виміру | Кількість | Ціна за од., грн | Сума, грн |
|---|---|---|---|---|
| Плити ЕППС (товщина 100 мм, 2 шари) | м³ | 20 м³ | 4 200 | 84 000 |
| Пароізоляція (опціонально, але бажано) | м² | 120 м² | 45 | 5 400 |
| Піна монтажна (для проклейки стиків плит) | балон | 20 | 250 | 5 000 |
| Дерев'яний брусок (менша кількість через жорсткість) | м.пог. | 300 | 25 | 7 500 |
| Кріплення (тарільчасті дюбелі або клей-піна) | комплект | 1 | - | 4 000 |
| РАЗОМ (матеріали): | 105 900 |
Аналіз різниці
Різниця в вартості матеріалів становить: 105 900 - 72 400 = 33 500 грн на користь мінвати.
На перший погляд, мінвата виграє з величезним відривом — майже 46% дешевше. Але чи є ця економія реальною? Давайте додамо сюди роботу.
Монтаж ЕППС часто дешевший або такий самий, як монтаж вати, але вимагає більшої акуратності при герметизації стиків. Монтаж вати вимагає ретельної проклейки пароізоляції. Якщо наймати професійну бригаду, різниця в роботі складе не більше 5-10 тис. грн. Тобто, загальна різниця в кошторисі «під ключ» залишиться в межах 30-35 тис. грн.
Термін окупності (ROI) та енергоефективність
Ось тут починається найцікавіше. Ми переплатили 33 500 грн за ЕППС. Коли ці гроші повернуться?
Для розрахунку візьмемо середні дані по опаленню приватного будинку площею 150-200 м² з мансардою в Київській області. Припустимо, будинок опалюється газовим котлом.
- Середня втрата тепла через якісно утеплену покрівлю (за нормами ДБН) становить близько 10-15% від загальних тепловтрат будинку.
- Різниця в коефіцієнті теплопровідності між нашою ватою (0,039) та ЕППС (0,032) становить приблизно 18%.
Однак, на практиці, якщо мінвата укладена якісно, без щілин, а ЕППС має негерметичні стики (що буває часто через складність різки під кутом кроков), реальна ефективність вирівнюється. Але візьмемо ідеальний сценарій для ЕППС.
Припустимо, що завдяки кращому $\lambda$ ЕППС, ми економимо додатково 50 м³ газу на рік (дуже оптимістичний прогноз для вже добре утепленого будинку). Ціна газу для населення (середня з урахуванням лімітів та ринкових цін) — близько 8 грн/м³ (орієнтовно, з урахуванням доставки та абонплати).
Економія на рік: $50 \times 8 = 400$ грн.
Термін окупності переплати: $33 500 / 400 = 83,75$ років.
Висновок практиків: З точки зору чистої економії на опаленні, переплата за ЕППС для скатної покрівлі не окупається ніколи. Різниця в теплотехнічних характеристиках надто мала, щоб компенсувати різницю в ціні матеріалу в умовах українських тарифів.
Але чому тоді ЕППС використовують? Тут працюють інші фактори ROI, які не пов'язані з газом:
- Довговічність та стабільність форми. Мінвата з часом (через 10-15 років) може дати усадку, якщо була порушена технологія монтажу або використано дешевий матеріал низької щільності. ЕППС не дає усадки ніколи. Заміна утеплювача на готовому даху — це кошторис, рівний новому даху. Тому ЕППС — це інвестиція в відсутність ремонту.
- Вологостійкість. Якщо дах протік (зірвало шифер/черепицю вітром), мінвата набереться води і втратить властивості. Її треба міняти. ЕППС просто висохне. Це страховка від форс-мажорів.
- Економія простору. Для досягнення однакового R, шар ЕППС тонший на 20-30%. У мансарді це може дати додаткові 5-10 см корисної висоти стелі по периметру. Для дизайнера інтер'єрів це суттєвий аргумент.
Поширені помилки при виборі та монтажі
За роки роботи я бачив багато «економних» рішень, які виходили боком. Ось топ-3 помилки, яких варто уникати:
1. Використання пінополістиролу (пінопласту) ПСБ-С замість ЕППС
Ніколи не плутайте екструдований пінополістирол (ЕППС) і звичайний білий пінопласт (ПСБ-С). Пінопласт кришиться, має високу паропроникність (але нерівномірну) і є улюбленим лакомством для мишей. На даху він небезпечний через пожежні ризики (група горючості Г3-Г4) і виділення стиролу при нагріванні сонцем. ДБН В.1.1-7:2016 суворо регламентує пожежну безпеку, і для житлових мансард відкритий пінопласт часто не проходить по нормам без додаткового захисту гіпсокартоном.
2. Економія на пароізоляції для мінвати
Найчастіша помилка — використання звичайної поліетиленової плівки замість спеціалізованої армованої пароізоляції з функцією обмеженої паропроникності. Звичайна плівка створює ефект парника, а спеціальна мембрана дозволяє мікродозам пари виходити, не пропускаючи основний потік в утеплювач. Економія 2000 грн на плівці може призвести до заміни крокв через 5 років.
3. Відсутність вентиляційного зазору
І для вати, і для ЕППС необхідний вентиляційний зазор між утеплювачем/гідроізоляцією та покрівельним матеріалом (мінімум 50 мм). Згідно з ДБН В.2.6-16:2019 «Покрівлі», відведення вологи з підпокрівельного простору є обов'язковим. Часто будівельники економлять на висоті контррейки, кладуть 30 мм замість 50 мм. В результаті — конденсат, іржа на цвяхах, гниття обрешітки.
Підсумкова таблиця вибору
Щоб вам було легше прийняти рішення, я структурував ключові параметри у порівняльну таблицю.
| Параметр | Кам'яна вата (Базальт) | ЕППС (Екструзія) | Переможець |
|---|---|---|---|
| Вартість матеріалу (на 100 м²) | ~72 000 грн | ~106 000 грн | Мінвата |
| Теплопровідність | Середня (0,039) | Низька (0,032) | ЕППС |
| Пожежна безпека | НГ (Негорючий) | Г (Горючий, самозгасаючий) | Мінвата |
| Звукоізоляція | Висока (добре гасить шум дощу) | Низька (чути барабанний дріб) | Мінвата |
| Стійкість до вологи | Низька (втрачає властивості) | Висока (не вбирає воду) | ЕППС |
| Екологічність | Висока (при якісному зв'язуючому) | Середня (виділення при нагріванні) | Мінвата |
| Складність монтажу | Середня (ріжеться ножем, пилить) | Висока (треба герметизувати стики) | Мінвата |
Моя професійна рекомендація
Якщо бюджет обмежений, і ви будуєте звичайний житловий будинок для постійного проживання — обирайте якісну кам'яну вату. Різниця в 33 тисячі гривень краще вкласти в якісні вікна або систему рекуперації повітря, ніж у ЕППС на даху. Вата забезпечить кращий мікроклімат влітку (менше гріється) і тишу під час дощу. Головне — не економте на щільності (мінімум 35-40 кг/м³) та пароізоляції.
ЕППС варто обирати у таких випадках:
- Будинок знаходиться в зоні з дуже високим рівнем ґрунтових вод або постійною вологістю, де ризик протікання даху або підняття вологи знизу високий.
- Ви робите експлуатовану покрівлю (терасу на даху), де потрібна висока міцність на стиск (хоча це вже інша тема, але принцип той самий).
- Архітектурне рішення передбачає мінімальну товщину покрівельного пирога через обмеження по висоті коника.
- Ви плануєте здавати мансарду в оренду і хочете мінімізувати ризики ремонту від «неадекватних» орендарів, які можуть пошкодити пароізоляцію.
Пам'ятайте, що найдорожче утеплення — це те, яке доведеться переробляти. Дотримання технології, прописаної в ДБН та інструкціях виробника, важливіше за вибір між ватою та полістиролом. Герметичний контур з вати кращий за дірявий контур з ЕППС.
Комментарии
Зарегистрируйтесь, чтобы получать уведомления о новых комментариях.