Главная страница Дерево Дом Строй      

Дерево Дом Строй - строительство кирпичных, каркасных, деревянных домов

Домашняя страница Контакты Добавить в избранное
     Главная страница
     Проекты домов
     Видео
     Породы дерева
     Архив статей
     Контакты
     Пеллетные горелки

Статьи о строительстве >> Внутренние офисные перегородки. Звукоизоляция. >> Звукоізоляція житлових будинків


Звукоізоляція житлових будинків
Добренко В. Звукоізоляція житлових будинків // Янус Нерухомiсть. 2001. №20. C

Майже кожен новий будинок, що нині зводиться за індивідуальним проектом на центральних вулицях Києва, радує архітектурними та дизайнерськими рішеннями. Такі будинки вже не порівняти з тими "шедеврами", що масово споруджувалися ще десяток років тому. Що змінилося" Передусім, умови, в яких живемо. Вони стають ринковими. На ділі це означає, що будівельники не просто будують, як раніше "для плану", а для конкретного замовника і покупця квартири. А він, покупець, стає дедалі вибагливішим і хоче мати добротне, гарне і комфортне житло. Чи може недостатньо звукоізольоване житло вважатися комфортним" Сьогоднішня наша розмова стосується саме звукоізоляції багатоповерхових житлових будинків.ЧИ ВАРТО ЕКОНОМИТИ НА СПОКОЇ

На одній представницькій нараді з сучасних проблем цивільного будівництва фахівці переконливо доводили, що звукоізоляція багатоповерхових житлових будинків " нині одна з актуальних проблем. І однаково недостатньою є сучасна звукоізоляція як недорогих типових проектів, так і "елітних". Це при тому, що вартість 1 квадратного метра житла може різнитися на порядок. Але для вирішення цієї проблеми чомусь не докладається таких же зусиль, як, скажімо, для вирішення проблеми каркасного будівництва чи облаштування квартири.

На жаль, необхідні заходи поліпшення звукоізоляції не враховуються ще на стадії проектування. Безперечно, застосування новітніх звукоізоляційних технологій та матеріалів може дещо підвищувати загальну вартість будівництва. Та якщо для типового житла це деякою мірою може мати вирішальне значення, то в "елітному" домобудуванні така необхідність просто ще не усвідомлена.

Чи завжди, оглядаючи майбутнє житло, ми прискіпливо оцінюємо не лише те, що в ньому бачимо, але й те, що чуємо, точніше, чи чутимемо зовнішній шум у власній оселі" Але ж будинок з якісною звукоізоляцією не так і легко відрізнити від будинку з недостатньою ізоляцією.СУСІДИ НЕ ВИННІ

Варто сподіватися, що в момент ваших оглядин нової квартири сусіди за стіною розпочнуть виясняти відношення, щоб ви мали можливість оцінити ступінь звукоізоляції майбутнього житла. Щоб не траплялося курьйозів, зробіть простіше. Так от, перш ніж купити квартиру в тому ж Парижі чи Стокгольмі, шановний покупець спочатку посилає свою дружину спустити воду в унітазі поверхом вище. Якщо звук чути хоча б в одній із кімнат, вартість квартири відразу падає.

Дійсно, звукоізоляція шуму через міжповерхові перекриття, відомого багатьом з нас як ударний шум від сусідів зверху, й досі не вирішується на належному рівні. Як не прикро, але ця проблема "з бородою" " їй не приділялося достатньої уваги і в епоху масового панельного житлового будівництва в радянські часи. Норми 60 дБ ударного шуму, встановлені кілька десятків років тому, швидше відбивають можливості будівельних матеріалів того часу, ніж відповідають звукоізоляційним вимогам. Звідси й нарікання та скарги мешканців будинків на своїх сусідів, що дозволяють собі невчасно ввімкнути гучну музику, влаштувати веселу гулянку чи помайструвати. В усіх цих випадках винні не наші сусіди, а норми будівництва тих часів.СУЧАСНЕ РІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ

Навіть архітектор-початківець чи будівельник скаже, у чому причина неефективної звукоізоляції наших типових житлових будинків: у недостатній масивності перекриття, жорсткості зв'язків його конструкції та жорсткості самого матеріалу як ізолюючого. Так чому ж пісок, що за своєю суттю не є звукоізолюючим, " і досі закладається в проекти і використовується в будівництві" Навіть у державних будівельних нормах "Захист від шуму" написано, що збільшення маси перекриття, як спосіб підвищення ізоляції ударного шуму, на практиці не застосовується, тому що для значного збільшення звукоізоляції маса перекриття повинна бути збільшена в кілька разів.

Але уникнути всіх неприємностей можливо, застосовуючи сучасні звукоізоляційні матеріали, передусім, -м'які, рулонні, що легко укладаються на будь-яку ущільнену рівну суху поверхню перекриття. Завтовшки всього 3-6 міліметрів вони набагато ефективніші слою в 5-10 сантиметрів піску. До речі, за даними проектних інститутів, на сьогоднішній день майже 90% матеріалів, що використовуються як звукоізоляційні " це той же пісок, керамзит, базальтовий картон і навіть мінераловатні плити, що з часом взагалі перетворюються в потерть.

Фахівці також підрахували, що не тільки технічно, але й економічно не вигідно піднімати тонни піску на висотні поверхи споруджуваних будинків, при цьому зменшуючи висоту квартири.

В Україні вже виробляють багато сучасних будівельних матеріалів, що відповідають всім вимогам замовників. Серед них, наприклад, звукотеплоізол, що виготовляється на основі склополотна Славутським руберойдовим заводом за технологією відомого французького концерну Saint Gobain. На цьому підприємстві випускають і інші високоякісні звуко- та теплоізоляційні матеріали, що відповідають європейським стандартам.

Використання сучасних технологій та матеріалів у західних країнах дозволило в кілька разів знизити гостроту проблеми. Найбільш ефективними звукоізоляційними матеріалами є вироби із супертонкого волокна.

Цікавим вирішенням проблеми звукоізоляції є також так звана конструкція "плаваючої підлоги", її конструктивне рішення заключається в тому що шар ізоляційного матеріалу укладається на плиту міжповерхового перекриття під бетонну стяжку і чистову підлогу (паркет, лінолеум, плитка). Інші матеріали (поліпропілен, корковий агломерат) у меншій мері знижують рівень ударного шуму.

До речі, навіть у сусідній Росії останнім часом помітно збільшилося виробництво й застосування сучасних ізоляторів ударного шуму. А проведені випробування їх в акустичній лабораторії Інституту будівельної фізики РАСН (Москва), і в лабораторії будівельної й архітектурної акустики Українського НДІ будівельних матеріалів та виробів (Київ) підтвердили високу ефективність застосування звукоізоляційних матеріалів із скловолокна: вони здатні знижувати ударний шум на 23 дБ. Причому, випробування проводилися для двох найбільш розповсюджених схем "плаваючої підлоги". У першому випадку прокладка-ізолятор укладалася безпосередньо під оздоблювальне покриття підлоги (паркетну дошку), а в другому " ще й під цементну стяжку (товщиною 60 мм). Різниця вийшла в 4-5 дБ " досить серйозна величина, що дає всі підстави укладати звукоізолюючий шар під цементну стяжку. Фахівці підкреслюють, що в конструкції "плаваючої підлоги" звукоізоляційний матеріал обов'язково повинний виводитися на стіни по всьому периметрі приміщення на висоту трохи більшу, ніж висота стяжки. Це необхідно для того, щоб виключити жорсткий зв'язок між стяжкою чистової підлоги і боковими стінами. У випадку, коли не дотримуватися цього правила, ефект зниження рівня ударного шуму може бути істотно зменшений через утворення "звукового містка" між чистовим покриттям і конструкцією будинку.

Отже, поліпшення звукоізоляції багатоповерхових житлових будинків ". проблема дня сьогоднішнього, і від її вирішення багато в чому залежить і наше комфортне життя.

English Russian Deutsch
© DEREVODOM.COM